Pozbycie się plamy z ubrania to jedno, o wiele trudniej jest usunąć tą samą plamę z dywanu. W większości przypadków, jest to niemalże niemożliwe. Ileż to razy podczas spożywania posiłku, czy przenoszeniu czegoś, coś spadło na nasz dywan tworząc przy tym bardzo brzydką plamę. Wystarczy zaledwie chwila, by bród zasechł i stał się niemalże niemożliwy do zlikwidowania.

Sama ostrożność może nam nie wystarczyć, by taki scenariusz nie miał miejsca. Wystarczy sekunda, drobny przypadek i całe nasza starania mogą wziąć w łeb. Zamiast zawczasu się martwić, lepiej jest jak nauczymy się paru sprawdzonych domowych sposobów, na wywabienie plamy z dywanu.

Co jest szczególnie ważne? By nie zwlekać zbyt długo z usuwaniem plamy. Bród pozostawiony na dywanie, wnika w tkaniny i jest coraz gorszy do usunięcia. Najlepiej jak do usuwania zabrudzenia zabierzemy się w chwilę po jego utworzeniu, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Czasami okoliczności nie pozwolą nam zająć się nią zajęć w czas, równie dobrze możemy po prostu w pierwszej chwili czegoś nie zauważyć. W takiej sytuacji również należy być gotowym, na podjęcie odpowiednich środków.

Dywan podobnie jak ubrania wykonany może być z różnego rodzaju materiału. Bez względu na to jak metoda skuteczna by nie była, nie możemy zapomnieć o tym, że razem z plamą może także zniknąć farba, a tego nie chcemy. Przed usuwaniem plamy, warto jest sprawdzić, w jakimś niewidocznym dla oka miejscu na dywanie, jak zareaguje on na wybraną przez nas substancję czyszczącą, a dopiero potem wziąć się za właściwe odplamianie. Kiedy uda nam się wywabić plamę najczęściej zostanie po niej zaciek, lecz łatwo jest się go pozbyć, płucząc go chociażby wodą.

 

Więc:

 

Plamy po tłuszczu – używamy rozpuszczalnika do tłuszczy, następnie zapieramy szamponem do dywanów.

 

Plamy po czerwonym winie – podobnie jak w przypadku ubrań, najpierw zimną wodą, następnie korzystamy z wody z octem, na koniec szampon do dywanów.

 

Plamy po kawie – podobnie jak wyżej stosujemy wodę z octem, w roztworze 5%, na koniec płuczemy zimną wodą.

 

Plamy po sokach z owoców – plamę namaczamy zimną wodą, następnie stosujemy 5% roztwór wody z kwaskiem cytrynowym, na koniec dywan płuczemy wodą.

 

Plamy po herbacie i napojach gazowanych – postępujemy analogicznie co do plam po sokach z owoców, na koniec jednak szampon do dywanów lub też woda z proszkiem.

 

Plamy po wosku – plamę należy zaprasować, przez bibułę.

 

By dywan zawsze imponował kolorami zaleca się także regularne pranie dywanów. Do wyboru mamy 3 opcje. Jeżeli mamy odkurzacz do prania dywanów, to po prostu go używamy. W sytuacji kiedy sprzętu nie mamy, czyścimy dywan szamponem do tego przeznaczonym. Ważne jest, by dokładnie odkurzyć dywan, zanim przystąpimy do czyszczenia. Zadanie jest to dość żmudne i wymaga sporo czasu. Jeżeli obie opcje nam nie pasują, możemy zawsze wyszukać odpowiednią firmę w Internecie pod hasłem np. czyszczenie dywanów Warszawa, pranie dywanów Wrocław, gdzie Warszawa i Wrocław to nazwy przykładowych miejscowości.

Odnośnie domowych sposobów warto także zwrócić na zabieg rozsypywania na dywanie kiszonej kapusty – przywróci to walory kolorystyczne.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.