hair

Niestety tak już w życiu bywa, że nie wszystkich Matka-Natura obdarzyła bujną fryzurą. A jakby tego było mało – niektóre osoby mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów, które prowadzi do wyłysienia. Czy da się powstrzymać proces łysienia? Oczywiście, jeżeli znajdziemy odpowiedni preparat, na przykład skuteczny płyn na porost włosów.

Główne przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Wypadanie włosów może być spowodowane zarówno stresem, nieprawidłowym odżywianiem się, czynnikami zewnętrznymi – takimi jak przesuszenie, stosowanie środków chemicznych. Wzmożone wypadanie włosów możemy mieć także w genach. Na łysienie mają również wpływ hormony.

Stres powoduje, że łysiejemy. Dlaczego? Na razie jeszcze nie zostały poznane dokładne przyczyny tego związku. Jednakże niektórzy uważają, że może do łysienia może przyczyniać się nadmierne wydzielanie prolaktyny.

Jeżeli nasze włosy wystawiamy na działanie promieniowania słonecznego bądź też zbyt często włosy farbujemy (robią to nawet mężczyźni), wówczas nasze włosy ulegają osłabieniu, czego konsekwencją jest ich nieustannie zmniejszająca się ilość. Włosy się przerzedzają, a my nie wiemy co począć.

Niestety okazuje się, że łysienie można również odziedziczyć. Wówczas ciężko będzie nie dopuścić do łysienia. Na geny nie mamy wpływu. Jednakże możemy ewentualnie opóźnić ten proces. Jak tego dokonać? Wielkie laboratoria farmaceutyczne już o to zadbały.

Płyn na porost włosów

Rozwój nauki sprawił, że powstają coraz to nowsze i bardziej innowacyjne środki przeciwdziałające łysieniu. Kiedyś były dostępne tylko szampony, a dziś mamy mnóstwo preparatów mających na celu zwalczenie nadmiernego wypadania włosów. Laboratoria farmaceutyczne na całym świecie opracowują coraz to bardziej nowoczesne formuły płynów na porost włosów.

Co można znaleźć w najbardziej skutecznych preparatach?

Skuteczne płyny przyczyniające się do porostu włosów powinny zawierać takie składniki, aby ich działanie było skoncentrowane i wielokierunkowe. Chodzi więc o to, żeby tak dobrać składniki płynów na porost włosów, aby jeden odpowiadał za pobudzenie wzrostu włosa, inny hamował czynniki powodujące łysienie, a jeszcze inny przykładowo miał działanie przeciwgrzybiczne.

Najbardziej rozpowszechnioną substancją, która znajduje się w niemal każdym preparacie na porost włosów jest minoxidil. Jest oto sprawdzony środek, którego działanie polega na poprawie wzrostu włosów w stadium anagenu. Zwykle stosuje się ją docelowo w miejscach, gdzie pojawiła się łysina. Substancja ta jest szczególnie pomocna w leczeniu łysienia androgenowego. Jest tylko jedno małe ale… Odstawienie preparatów zawierających minoxidil może powodować nawrót choroby.

Ale na tym skład skutecznych płynów na porost włosów się nie kończy. Innowacyjnością, która została wprowadzona przez nieliczne laboratoria na świecie są polifenole, a dokładniej Apple Polyphenol. To substancja, którą otrzymuje się z soku jabłek. Nie oznacza to jednak, że smarowanie się sokiem z jabłek spowoduje porost włosów i zahamuje łysienie. Badania laboratoryjne wykazały, że substancja ta przyczynia się do wzmożonego porostu włosów. Ponadto wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przeciwdziała grzybom. Dodatkowym atutem polifenoli otrzymywanych z soku jabłek jest to, że nie wywołują żadnych podrażnień ani nie przyczyniają się do przesuszania skóry.

Niektóre płyny na porost włosów są tak przygotowane, aby przeciwdziałały także powstawaniu dihydrotestosteronu. DHT to hormon, który powstaje w wyniku katalitycznego przekształcania testosteronu przez enzym – 5alfa reduktazę. Dihydrotestosteron przyczynia się do powstawania łysienia androgenowego. Skuteczne płyny na porost włosów zawierają więc inhibitory, które hamują tę reakcję. Należą do nich między innymi: kwas azealinowy, kwas oleinowy oraz Serenoa. Wszystkie trzy substancje powodują przechwytywanie 5-alfa reduktazy, co przyczynia się do zmniejszenia ilości DHT w organizmie.

Płyny na porost włosów – czy są skuteczne?

Sądząc po składzie niektórych płynów na porost włosów można twierdzić, że specyfiki takie powinny przynieść oczekiwane rezultaty w postaci powrotu do bujnej fryzury. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że skuteczność takich specyfików zależy od osobistych predyspozycji danego organizmu. Choćby farmaceuci starali się jak mogli, może okazać się, że nasz organizm jest oporny na działanie takich substancji. Dlatego też trzeba szukać innych środków, które przyczynią się do porostu włosów.

Pamiętajmy również, że leczenie łysienia jest procesem długotrwałym. Czasami bywa tak, że na spektakularne rezultaty działania płynów na porost włosów trzeba czekać miesiącami. Wystarczy więc odrobina cierpliwości i systematyczności, a znów będziemy mogli cieszyć się piękną i gęstą czupryną.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.