Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto wykorzystywać metody kriogeniczne w przemyśle, który wytwarzał gazy techniczne. Carl von Linde w 1985 roku pierwszy raz wykorzystał w przemyślę metodę skroplenia powietrza, a później rektyfikacji tegoż gazu.

Instalacje kriogeniczne mają już swoją niekrótką historię. Podczas tego procesu Linde sięgał do wcześniejszych osiągnięć nauki. Wykorzystana metoda skraplania z połączeniem jej na rozdzielenie azotu od tlenu przyczyniła się do powstania Linde A. G., firmy, która stanowi do chwili obecnej czołowego producenta instalacji kriogenicznych.

Proces rektyfikacji skroplonego powietrza jest po dziś dzień metodą najszerzej wykorzystywaną w celu uzyskania azotu, tlenu, argonu, ksenonu a także kryptonu. Gaz przechowywany w tego typu instalacjach ma formę ciekłą. Przechowywany jest on w bardzo niskich temperaturach. Dzięki temu, że gazy znajdują się w formie ciekłej umożliwiają natychmiastowe zamrażanie produktów.

Dzieje się to trzy do czterech razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku mechanicznego systemu mrożenia. Instalacje kriogeniczne wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu, od mrożenia żywności, aż po zamrażanie ludzi, co staje się coraz popularniejsze w stanach zjednoczonych. Wracając jednak do produktów żywnościowych, to instalacje kriogeniczne umożliwiają nie tylko szybsze mrożenie, ale pozwalają na mrożenie dużych ilości produktów.

Producent nie musi się przejmować tym, że ma dużo produktów sezonowych czy też produkcja nie musi stawać tylko dlatego, że wyprodukowano nadwyżkę. Ponadto proces zamrażania dopasować można do zmieniających się wielkości produkcji. Szybko mrozić można kruche i małe produktu i nie trzeba się obawiać, że coś się z nimi stanie, na przykład popękają. Produkty żywnościowe spokojnie mogą być przechowywane w gazach ciekłych. Producenci instalacji kriogenicznych wskazują na niższe koszty mrożenia i płyną z tego faktu zyski. Instalacje kriogeniczne, można rzec są bardzo istotnym wynalazkiem ludzkości.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.