Schody jakże prosty a zarazem oczywisty element każdego budynku wielokondygnacyjnego. Przemierzamy je bardzo często – wchodząc z góry na dół i z dołu na górę. Zapewniają dobrą komunikację pomiędzy kondygnacjami. Każdy człowiek wie co to są schody i jaką spełniają  funkcję jednak nasuwa się pytanie co jeszcze można opowiedzieć o schodach, poza tym, że najczęściej kojarzą nam się jako schody wewnętrzne?

W tym krótkim wywodzie myślowym postaram się przedstawić kilka cech, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy zamawianiu schodów. Jak wiadomo wyróżnia się wiele rodzajów schodów, ale najbardziej powszechne są schody z drewna. Obecnie schody drewniane muszą wyglądać  coraz to oryginalniej, a co za tym idzie – mamy coraz większe wymagania co do ich kształtu oraz jakości wykonania. Idealnym rozwiązaniem są schody samonośne, które dają wiele możliwości konstrukcyjnych przy łączeniu dwóch poziomów. Ich dodatkową zaletą jest możliwość montażu w dowolnym miejscu.

Schody samonośne można produkować z różnych gatunków drzewa np. sapeli, merbau, dębu, jesionu….. wszystko zależy od gustu i wystroju wnętrza.  Materiał wykorzystywany na stopnie powinien mieć gęsto rozmieszczone słoje, drewno musi być suche, bez sęków i innych wad. A dla miłośników schodów klasycznych poleca się zastosowanie obłożenia betonu drewnem czyli schody na beton. Jednak pamiętajmy, że jeśli chodzi o schody to nie rodzaj jest determinującym czynnikiem wyboru lecz bardzo istotna jest wygoda, bezpieczeństwo i atrakcyjność. A zatem, żeby schody były wygodne powinny mieć zachowaną odpowiednią zależność miedzy szerokością a wysokością stopnia. Zależność tą wyraża się wzorem 2h+s=63, gdzie h to wysokość stopnia, s to jego szerokość, a liczba 63 oznacza średnią długość kroku człowieka.

Drugą zasadą, którą potencjalny Klient powinien mieć na uwadze to bezpieczeństwo. Schody nie powinny być śliskie. Zaleca się montaż balustrady dla zachowania ostrożności. Schody nie powinny być również strome.  Aby schody były odpowiednio wyprofilowane zalecana jest produkcja schodów o nachyleniu w przedziale miedzy 30 a 36 stopni, wtedy są to schody normalne. Każdy inny kąt nachylenia tzn. powyżej 36 stopni będzie świadczył o tym, że schody są strome. Jeśli zaś chodzi o atrakcyjność to najbardziej efektowne są schody z drewna. Pięknie harmonizują się z resztą wnętrza domu. Nadają pomieszczeniu wyjątkowy charakter oraz stanowią bardzo interesujące rozwiązanie dekoracyjne. Schody drewniane z racji tego, że materiał jest naturalny są znacznie bardziej przyjemne w codziennym użytkowaniu. Dłużej utrzymują ciepło oraz podczas chodzenia nie towarzyszy echo charakterystyczne dla paneli. Schody z drewna są bardziej trwalsze a ewentualne przetarcia zawsze można je odnowić. I to by było na tyle porad dla zainteresowanych Klientów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.