Porty lotnicze, potocznie nazywane lotniskami, obsługują zarówno lotniczy transport pasażerski, jak i towarowy. Rozróżniamy lotniska cywilne i wojskowe. W Polsce mamy obecnie 12 cywilnych portów lotniczych, obsługujących rocznie ponad 20 milionów pasażerów.
lotnisko
Największym polskim lotniskiem jest port lotniczy w Warszawie im. Fryderyka Chopina (Warszawa-Okęcie), który obsługuje rocznie blisko 10 milionów pasażerów. Z samego Okęcia odprawiana jest zatem połowa wszystkich osób korzystających z usług linii lotniczych w Polsce.

Pozostałe polskie lotniska to tzw. regionalne porty lotnicze, których znaczenie dla ruchu lotniczego z roku na rok rośnie. Porty lotnicze, szczególnie te usytuowane w większych miastach, zanotowały w ostatnich latach spory przyrost liczby pasażerów. Tendencja ta utrzymuje się na stałym, wzrostowym trendzie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Niewątpliwy wkład w rozwój polskich lotnisk miało wejście na polski rynek, tzw. tanich linii lotniczych, czyli niskobudżetowych przewoźników lotniczych, oferujących tanie bilety lotnicze. Efektem tego było gwałtowne ożywienie ruchu lotniczego w Polsce.

W perspektywie najbliższych kilku lat spodziewany jest przyrost portów lotniczych w Polsce. Istniejące obecnie lotniska są modernizowane i rozbudowywane. Wszystko więc wskazuje na to, że cywilny transport lotniczy w Polsce czeka jeszcze długa droga transformacji i rozwoju.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.