Postanowienia Abuzywne - Klauzule NiedozwolonePostanowieniami abuzywnymi określane są występujące w umowach oraz ich wzorcach klauzule niedozwolone z postanowieniem umownym. Zgodnie z art 385 paragraf 1 kodeksu cywilnego, są to takie postanowienia umowy zawartej pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem, które w sposób nie uzgodniony indywidualnie z konsumentem, kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a także rażąco naruszające interesy konsumenta.

Gdzie występują postanowienia abuzywne

Niestety postanowienia abuzywne występują na chwilę obecną niemalże w każdym sektorze usług i co gorsza nie ma sektora usług gdzie nie kryją się błędy w regulaminach. Postanowienia abuzywne są w regulaminach bankowych, finansowych, turystycznych, u dostawców internetu, w handlu internetowym. Zarówno dla konsumenta jak i przedsiębiorcy powinno stać się ważne poznanie ich istoty oraz skutków, które są następstwem ich stosowania.

Przesłanki abuzywności

Aby dane postanowienia regulaminu sklepu, loterii, serwisu czy umowy można było uznać za abuzywne (niezgodne z prawem) muszą zostać spełnione dwie przesłanki. Po pierwsze musi mieć miejsce rażące naruszenie interesów konsumenta. Po drugie kształtowanie praw i obowiązków konsumenta przez przedsiębiorcę musi nastąpić w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami. Istotnym faktem jest również brak możliwości konsumenta na rzeczywisty wpływ postanowienia umowy.

Czego nie dotyczy pojęcia abuzywności

Zgodnie z prawem cywilnym, pojęcie abuzywności nie dotyczy postanowień umowy określających tzw. główne świadczenie stron jak cena czy wynagrodzenie, gdy zostało sformułowane w sposób jednoznaczny. W sytuacji takiej domniemywa się, że konsument miał rzeczywisty wpływ na dotyczące go bezpośrednio świadczenie.

Rejestr Klauzul Niedozwolonych

Art. 385 paragraf 3 kodeksu cywilnego, zawiera wykaz przykładowych niedozwolonych postanowień umownych. Wymieniony katalog klauzul niedozwolonych co istotne nie zawiera konkretnych klauzul uznanych za niedozwolone w ich literalnym brzmieniu, lecz jedynie wskazuje ich rodzaje. W razie wątpliwości należy uznać je za niedozwolone. W szczególności za niedozwolone uznaje się takie postanowienia które: wyłączają lub ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za szkody na osobie; wyłączają lub istotnie ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania; wyłączają lub istotnie ograniczają potrącenie wierzytelności konsumenta z wierzytelnością drugiej strony; przewidują postanowienia, z którymi konsument nie miał możliwości zapoznać się przed zawarciem umowy; zezwalają kontrahentowi konsumenta na przeniesienie praw i przekazanie obowiązków wynikających z umowy bez zgody konsumenta.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.