Osoby zainteresowane pracą u naszych zachodnich sąsiadów mają kilka możliwości. Jedną z nich jest poszukiwanie zatrudnienia poprzez niemiecką Agencje ds. Pracy (Arbeitsagentur). Agencja ta składa się z 15 centrali regionalnych, uzupełnianych przez regionalne partnerstwa transgraniczne.

Zarówno urzędy pracy, jak i partnerstwa zajmują się doradztwem, pośrednictwem oraz udzielają informacji o europejskim rynku pracy. W każdym regionalnym urzędzie pracy istnieje możliwość rozmowy z doradcą zawodowym lub z EURO –Asystentem, który udziela niezbędnych informacji, a w razie potrzeby przekaże sprawę do kompetentnej osoby, u której będzie można sfinalizować sprawę.

Inny sposób poszukiwania pracy to program EURES, czyli poszukiwanie poprzez Europejskie Służby Zatrudnienia. Kontakt z niemieckim doradcą EURES można nawiązać poprzez stronę internetową http://www.europa.eu.int/eures >> Doradcy EURES >> szukaj doradcy EURES. Następnie należy wybrać kraj Niemcy, interesujący region tego państwa oraz język. W Niemczech jest kilkudziesięciu doradców EURES, którzy są zatrudnieni w urzędach pracy. Można również skontaktować się z doradcą zatrudnionym w związkach zawodowych, związkach pracodawców lub w Niemieckim Czerwonym Krzyżu. Przy każdym doradcy jest podany dokładny adres do korespondencji, adres e-mailowy, instytucja w jakiej jest zatrudniony doradca, telefon i języki w jakich doradca się porozumiewa.

Dużą popularnością wśród osób poszukujących pracy w Niemczech cieszą się również niepubliczne agencje pośrednictwa pracy. W tym przypadku jednak trzeba być ostrożnym, aby nie narazić się na jakieś kłopoty i nieprzyjemności. Zdarzają się bowiem przypadki nieuczciwych pośredników. Poszukujący pracy przy pomocy prywatnego pośrednictwa powinien otrzymać umowę na piśmie. Umowa musi określać warunki, na jakich pośrednik udostępnia swoje oferty pracy, a w szczególności określać rodzaj i wysokość opłat. Ich wysokość uzależniona jest od statusu osoby poszukującej pracy oraz od stanowiska, o które się ubiega. W internecie można znaleźć bardzo wiele agencji pośrednictwa pracy oferujących pracę w Niemczech.

Poza tym pracy można poszukiwać na własną rękę, samemu przeglądając ogłoszenia o pracę. Mogą to być oferty pracy niemieckich pracodawców na polskich portalach lub niemieckich. Np.  wybrane niemieckie gazety mają portale internetowe, gdzie osoba poszukująca pracy może on-line w każdej chwili wprowadzić swoje dane i szukać wolnych miejsc pracy. Do gazet takich należą m.in. Donaukurier, Hamburger Abendblatt, Social Extra czy Amberger Zeitung.

Innym sposobem na znalezienie praca w Niemczech na własną rękę jest osobiste odwiedzanie pracodawców. Wiąże się to jednak ze znacznymi kosztami, takimi jak przejazd, koszt zakwaterowania czy wyżywienia. Innym sposobem jest zamieszczanie własnych ogłoszeń o poszukiwaniu pracy w internecie, prasie, na tablicach ogłoszeń oraz przez kontakty z innymi osobami. Dużą popularnością cieszy się tzw. „praca z polecenia”, czyli sytuacja, w której osoba już pracująca u danego pracodawcy wskazuje go znajomym jako poszukującego pracowników.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika