Jeden z najbardziej docenianych i można powiedzieć sztandarowych projektów Ludviga Miesa van der Rohe i życiowej partnerki Lily Reich. Fotel został zaprojektowany specjalnie na międzynarodową wystawę do zaprojektowanego przez van der Rohe pawilonu niemieckiego.

Produkcja zaczęła się od lat osiemdziesiątych i nieprzerwanie trwa do dzisiejszego dnia.  Obecne wersje powstają w praktycznie w identycznej wersji  jak ich pierwotny projekt. W pierwotnej wersji rama była przeznaczona do skręcania, gdyż nie była jeszcze tak popularna jak dzisiaj stal nierdzewna. Podobna niewielka zmiana miała też w tapicerki. Początkowo była używana skóra świńska, ale została zmieniona na skórę bawolą, co spotkało się z pozytywnymi opiniami środowiska projektantów wnętrz i architektów.

W opinii tych środowisk dodało to formie prostoty, lekkości i ekstrawagancji. Dzięki wielkiemu powodzeniu projektu, architekt zaprojektował w późniejszym czasie dodatkowe elementy. I tak w ten sposób powstały sofy dwu i trzy miejscowe dzienne łóżko i podnóżek jako dopełnienie oferty całej serii. Dzisiaj  prawa do produkcji serii Barcelona ma jedna firma. Wśród wielu chińskich zamienników wyróżnia nią logo na ramie, wymiary krzesła.

Warto też spojrzeć na jakość skóry i upewnić się, że nie jest to pojedynczy kawałek i jakość pasków skórzanych. Należy sprawdzić, czy  wymiary krzesła odpowiadają oryginałowi. Dla chcących kupić nowy fotel najlepiej szukać autoryzowanego dealera lub dystrybutora firmy. Ja należę do grona szczęśliwych posiadaczy tego fotela i mogę polecić każdemu kto potrzebuje dodatkowego podkreślenia i wyrazistości swojego wnętrza.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.