Propoli - miód pszczeliMiód od tysięcy lat był dla człowieka nie tylko przysmakiem, ale i lekarstwem. 3500 lat temu ludzie nie wiedzieli zbyt wiele na temat bakterii i wirusów, jednak już wtedy odkryto jego zbawienne zastosowanie. Ojciec medycyny – Hipokrates – wraz ze swoimi uczniami opracował wiele przepisów na leki oparte na bazie miodu. Były one popularne zarówno w Starożytnej Grecji, jak i Egipcie. Pszczeli nektar był uważany za źródło zdrowia i piękna. Znalazł swoje zastosowanie również jako kosmetyk. Obecnie panuje bardzo dobra tendencja zwracania się ku medycynie naturalnej. Nauka udowadnia, jak skuteczne są pszczele wytwory dla zdrowia. Apiterapia, bo tak nazywa się metoda leczenia przy użyciu produktów pochodzenia pszczelego, skuteczne wspomaga leczenie farmakologiczne, a także często je zastępuje.

Apiterapia stosuje: miód pszczeli (leczy m. in. choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, moczowego, nerwowego, choroby skóry i wiele innych), pyłek pszczeli (służący do leczenia miażdżycy, chorób nerwowych, patologii wątroby, przerostu gruczołu krokowego, dwunastnicy, niedokrwistości, wrzodów żołądka, choroby alkoholowej, cukrzycy, alergii, wzroku), mleczko pszczele (jest znakomitym środkiem do wspomagania przemiany materii, leczenia chorób serca, wzroku, słuchu, nerwic i niektórych chorób psychicznych), jad pszczeli (głównie stosowany przy chorobach reumatycznych i astmie), wosk pszczeli (stosowany jest w większości do produkcji kosmetyków jako składnik szminek i kremów).

Jednym z największych pszczelich lekarstw i chyba najbardziej zapomnianym, jest propolis. Substancja ta pierwotnie jest lepka, ma brązową lub zieloną barwę. Mieszkańcom ula służy do uszczelniania wewnętrznych ścian ich domostwa. Jest produkowany przez pszczoły z różnego rodzaju substancji żywicznych, zebranych  z powierzchni młodych pączków liści drzew. Dla roślin substancje te pełnią funkcje ochronne. Są barierą dzielącą je od bakterii, wirusów i grzybów, pochodzących ze świata zewnętrznego. Podobne zastosowanie znajduje przy ochronie ula i pszczół.

W apiterapii propolis służy głównie do leczenia przeziębień, chorób układu oddechowego, zapalenia tchawicy, oskrzeli, krtani, czy też w leczeniu anginy. Jest znakomitym medykamentem stosowanym przy schorzeniach przewodu pokarmowego, głównie zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, zatruciach pokarmowych, nieżytów przewodu pokarmowego, czy nadkwasoty. Okłady z propolisu są fantastycznym środkiem do leczenia różnego rodzaju chorób skóry, poparzeń, odleżyn czy też odmrożeń.

Skuteczność tej substancji jest sprawdzona i niewątpliwie skuteczna. Warto, np. przy zwykłym przeziębieniu, zamiast od razu sięgać po chemiczne środki farmakologiczne, zwrócić się w kierunku medycyny naturalnej. Wielką zaletą takich leków jest małe ryzyko powikłań, chyba, że jest ktoś uczulony na któreś z ich składników. Bez większego ryzyka można przygotować różnego rodzaju specyfiki domowymi sposobami. Przepisy nie są skomplikowane, a zawsze ma się pewność, że tego rodzaju mieszanki wzmocnią organizm przy chorobie, a nie osłabią. Obecnie na rynku farmaceutycznym znajduje się wiele medykamentów na bazie pszczelich wytworów. Dla przykładu propolis można zakupić w kilku postaciach: czy to krople, aerozol czy też czopki. Cena tego specyfiku też nie jest wygórowana. Propolisowe krople można nabyć już za jedyne 7, 16 zł. Większość tych środków jest dostępna bez recepty, jednak decyzję w sprawie doboru odpowiedniego leku zawsze warto skonsultować z lekarzem.

O autorze

Działamy na rynku IT od 1999r. Projektujemy i wykonujemy strony www w technologii flash oraz sklepy internetowe oparte na autorskim systemie eSHOP PAPComputer.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika