protezy kończynProtezowanie tymczasowe polega na stosowaniu prowizorycznych protez z szybko wymienialnymi lejami i uniwersalnymi elementami nośnymi zaopatrzonymi w odpowiednie końcówki. W pierwszym okresie są to często różnego rodzaju najwcześniejsze protezy „szpitalne” czy „kliniczne” – poamputacyjne protezy pneumatyczne kończyn dolnych z rodzajem leja foliowego o ścianach wypełnianych powietrzem, osadzonego w szkieletowej konstrukcji nośnej ze szczudłem bez stopy lub z końcówką biegunową, możliwe do stosowania w każdym oddziale specjalistycznym, nawet przez personel mało wykwalifikowany. Później stosuje się typowe protezy tymczasowe.

Wszystkie zasady biomechaniczne i mechanizmy tych protez typ leja, przeguby, rodzaje końcówek chwytnych lub stopy i zawieszenie muszą być tego samego typu, co w późniejszych protezach definitywnych, aby uniknąć konieczności dodatkowego przeszkalania i zmieniania nabytych stereotypów po zaopatrzeniu definitywnym. Elementy kończyn dolnych zawsze należy wyposażać w przyrządy przymiarkowe umożliwiające łatwe dokonywanie wszelkich regulacji i poprawek pionowania.

Leje protez tymczasowych wykonuje się początkowo z gipsu, najłatwiejszego do modelowania i ewentualnych poprawek, przystosowując go do często w tym okresie spotykanej kolbowatości kikutów lub niezagojonych ran.

Później stosuje się o wiele trwalsze i lżejsze, choć twardsze i mniej podatne leje z tworzyw sztucznych, które utrzymuje się do czasu protezowania definitywnego.

Protezowanie definitywne. Po uformowaniu i ustabilizowaniu się kształtu kikuta w protezie tymczasowej, co zwykle wymaga okresu 6-8 miesięcy lub dłużej i 2-3 kolejnych wymian leja łącznie 2 gipsowe i 1-2 z tworzyw sztucznych, przystępuje się do definitywnego zaopatrzenia ostatecznego. Należy przy nim wykorzystać wszystkie spostrzeżenia z okresu użytkowania protez tymczasowych dotyczące zarówno typu protezy, jak i szczegółów stosowanych rozwiązań, aby wybrać najlepsze dla chorego i już praktycznie przez niego sprawdzone formy konstrukcyjne.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika