handel na bazarzeZ handlem obwoźnym spotkamy się przede wszystkim na miejskich placach, targowiskach czy halach i pawilonach, np. w pobliżu dworców. Osoba, która decyduje się na prowadzenie tego rodzaju formy działalności gospodarczej, najczęściej codziennie handluje w wyznaczonym wcześniej miejscu.

Aby prowadzić handel obwoźny, trzeba obiekty oraz urządzenia ruchome i tymczasowe zarejestrować, a następnie uzyskać ich zatwierdzenie od odpowiedniego (ze względu na lokalizację naszego biznesu) inspektora sanitarnego. W ten sposób możemy sprzedawać produkty spożywcze (musimy przy tym przestrzegać wymogów prawa unijnego, dotyczących sposobu wprowadzania żywności do obrotu), odzież, buty, kosmetyki, czy artykuły z zakresu chemii gospodarczej. Kwestia jakości niektórych sprzedawanych na bazarze wyrobów (importowanych głównie z Chin) jest wprawdzie nieco dyskusyjna, ale zawsze znajdą się chętni, którzy na względzie mają wyłącznie atrakcyjną cenę.

Taki handel to przede wszystkim niższe koszty stałe, niż w przypadku sprzedaży w tradycyjnym sklepie. Odpadają głównie koszty wynajmu lokalu użytkowego (które jak wiadomo nie należą do najniższych), ponieważ płacimy najczęściej codzienną opłatę postojową, która wynosi zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Nie uciekniemy jednak przed podatkami. Warto wiedzieć, że w przypadku handlu obwoźnego najbardziej powszechną formą rozliczania się z fiskusem jest ryczałt ewidencjonowany, który stanowi ustalona z góry kwota.

Nie możemy też zapominać o odpowiednim samochodzie, takim jak np. dostawczy van, w którym bez trudu zmieszczą się wszystkie oferowane przez nas towary. A zatem prawie wszystkie czynności wykonujemy sami – jesteśmy kierowcą, dostawcą i sprzedawcą w jednym. Dlatego musimy liczyć się z tym, że nie jest to łatwa praca. Często wymaga ona różnego rodzaju poświęceń. Jeśli nasze stanowisko handlowe znajduje się w innym mieście, a po drodze musimy jeszcze wstąpić na giełdę, to możemy zapomnieć o późniejszym wstawaniu. W dodatku całodzienny handel na straganie niezależnie od panujących akurat warunków atmosferycznych to prawdziwe wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie podołać.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.