Kurs na prawo jazdyDokument prawa jazdy w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem. Jest też on ważnym elementem podczas poszukiwania pracy. Przyszły pracodawca oczekuje od nas najczęściej dużej mobilności i prawo jazdy kategorii B jest oczekiwanym dokumentem. Jest też często postrzegany jako element własnej niezależności.

Praktycznie każdy nastolatek po osiągnięciu wieku pozwalającego ubiegać się o prawo jazdy, przystępuje do nauki w wybranej szkole jazdy. Szkoły nauki jazdy znajduje się w każdym większym mieście, zazwyczaj mamy do wyboru kilkanaście lub kilkadziesiąt ośrodków prowadzących kursy nauki jazdy. Zobaczmy jak może wygląda taki kurs prawa jazdy w Gdyni.

Część teoretyczna kursu prawa jazdy

W większości auto szkół kurs prawa jazdy rozpoczyna się od części teoretycznej. Po zapisaniu się na kurs otrzymujemy materiały, z których będziemy korzystać podczas wykładów z teorii. Należy także przejść odpowiednie badania lekarskie, w tym badanie wzroku, aby uzyskać zaświadczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Prawo jazdy teoria

Następnie uczęszczamy na wykłady, gdzie instruktor przekazuje nam wiedzę o aspektach związanych z kierowaniem pojazdu. Uczy nas przepisów o ruchu drogowym, zaznajomi ze znakami drogowymi, zasadami ruchu, sposobem udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach oraz wyjaśni, na czym polega tzw. etyka poruszania się po drogach.

Część teoretyczna kończy się egzaminem wewnętrznym, czyli testem podobnym do tego, który czeka nas na egzaminie państwowym. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego możemy usiąść za kierownicą samochodu nauki jazdy. Pierwsza jazda zaczyna się od zaznajomienia się z elementami samochodu, sposobem uruchamiania poszczególnych funkcji, świateł itd.

Część praktyczna kursu prawa jazdy

Samochody kursantów w Gdyni są zjawiskiem bardzo powszechnym, gdyż w tym mieście jest oddział Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie przeprowadza się egzaminy na prawo jazdy. Najwięcej „L” spotkać można w gdyńskiej dzielnicy Chylonia, gdyż w tych okolicach umieszczony jest ośrodek egzaminowania, z którego wyruszamy na egzamin państwowy.

Prawo jazdy praktyka

Trasy na których najczęściej ćwiczą swoje umiejętności kursanci, to ulica Chylońska lub Morska. Inna sprawa, że akurat na tych ulicach często są korki i młodzi adepci jazdy samochodem spędzają sporą część czasu przeznaczanego na naukę posuwając się w wolnym tempie. Z jednej strony jazda w korku też musi być poparta umiejętnościami, z drugiej szkoda cennego czasu, w którym można by poprawić inne aspekty jazdy po ulicach. Dodatkowo małe doświadczenie kierowców „L” powoduje utrudnienie w ruchu i tak już zakorkowanym.

Często uczęszczaną ulicą jest także leżąca w centrum miasta Świętojańską, gdzie muszą szczególnie trzeba uważać na przechodniów oraz ulica Władysława IV gdzie trzeba szybko przemieszczać się od świateł do świateł, żeby nie tracić czasu stojąc non stop na czerwonym.

Prawdziwym sprawdzianem umiejętności kursanta jest trójmiejska obwodnica, która jest drogą szybkiego ruchu i na której to kursanci mają okazję do wrzucenia piątego biegu. Jazda po obwodnicy jest ważnym elementem kursu, gdyż jest to bardzo istotna trasa dla Trójmiasta i kierowcy często korzystają z tej drogi przemieszczania się na przykład z Gdyni do Gdańska.

Samochody z „L” na dachu spotkać można również poza miastem. Często są to auta, w których kursanci z innych miejscowości dojeżdżają do Gdyni, by tam ćwiczyć elementy wyszkolenia. Niekiedy jednak zdarza się, że instruktorzy specjalnie każą wyjechać za miasto, aby młody kierowca nauczył się, jak jeździ się poza ruchem miejskim.

Egzamin na prawo jazdy

Po ukończeniu kursu nauki jazdy zapisujemy się egzamin teoretyczny. Prawo jazdy w Gdyni zdajemy w oddziale Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Polega on na rozwiązaniu testu składającego się z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Po pozytywnym zaliczeniu można zapisać się na egzamin praktyczny, którego termin bywa dosyć odległy z uwagi na ilość chętnych. Może zdarzyć się, że odbędzie się on miesiąc po egzaminie teoretycznym. Nie jest to korzystne dla kursanta, gdyż przez ten czas musi posiłkować się wykupieniem jazd dodatkowych, żeby nie zatracić wprawy w kierowaniu pojazdem.

Sam egzamin nie trwa długo. Rozpoczyna się od krótkich pytań egzaminatora na temat funkcjonowania samochodu, włączenia świateł, pokazania zbiorników na płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy i oleju. Następnie na placu manewrowym należy wykonać manewr jazdy do przodu i do tyłu po łuku oraz ruszyć z hamulca ręcznego pod górę.

Kiedy prawidłowo wykonamy wszystkie te rzeczy, możemy wyjechać na miasto. Wykonując polecenia egzaminatora, odbywamy około półgodzinną jazdę w ruchu miejskim, najczęściej trasa ogranicza się do dzielnicy Chylonia. Po powrocie do ośrodka egzaminowania egzaminator informuje o wyniku przeprowadzonego egzaminu. W przypadku braku pozytywnego wyniku, należy zapisać się na termin egzaminu poprawkowego. Jeśli egzamin zakończy się pomyślnie, dokument prawo jazdy można w ciągu najbliższych dwóch tygodni odebrać w urzędzie miasta.

Bezpieczeństwo

Kiedy widzimy na drodze samochód oznaczony literką „L” warto zachować szczególną ostrożność. Kierowcy prowadzący samochód nauki jazdy mają jeszcze niewielkie doświadczenie w poruszaniu się w ruchu drogowym i łatwo mogą popełnić błąd. Mogą też zachować się na drodze tak, że zmuszą tym do nagłego hamowania lub zmiany kierunku jazdy innych użytkowników dróg. Z tego powodu jadąc tuż za nauką jazdy należy zachować bezpieczniejszy odstęp i szczególną ostrożność.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika