Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie należy w to wątpić. Dla wielu ich miłośników to również członek rodziny. Martwią się oni, gdy ich pupil zachoruje lub zaginie. Aby więc zadbać o zdrowie i dobrą kondycję psa należy w odpowiedni sposób się nim opiekować. Podobnie jak u człowieka źródłem dobrego zdrowia psa jest odpowiedni odpowiednio dobrana dieta oraz ruch. Karmienie psa powinno odbywać się w sposób dość ostrożny. Pies potrzebuje odpowiednio zbilansowanego jadłospisu który zapewni mu energię, oraz dostarczy do organizmu odpowiednie ilości substancji niezbędnych dla jego zdrowia.

Karmienie

Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać to regularność dawania psu posiłku. Nie zna się on na zegarze, ale karmiony przez pewien czas o jednej porze przyzwyczaja się do niej. Ponieważ starsze psy jedzą przeważnie jeden posiłek dziennie godzina ta musi być ściśle określona. Najlepiej jeżeli zostanie ona ustalona po spacerze, zabawie ćwiczeniach itp.

Podczas podawania posiłków dużą rolę odgrywa również naczynie. Przede wszystkim powinno być ono wykonane z materiałów, które w kontakcie z żywnością w żaden sposób nie mają na nią wpływu. Psie naczynie powinno być zdrowe dla naszego pupila dlatego też powinno posiadać odpowiednie atesty. Najczęściej naczynia takie wykonane są z tworzyw sztucznych lub metalu. Każdorazowo gdy pies skończy posiłek miskę należy dokładnie umyć. Pozostawiony w misce pokarm może być źródłem bakterii, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psa.

Podczas podawania psu pokarmu lub wody warto zadbać o to na jakiej wysokości znajdują się miski. Powinna być ona dostosowana do wzrostu psa. Im większy pies tym miska powinna być na większej wysokości. W tym, celu można specjalny stojak na pokarm. W przypadku psów rosnących warto jest zadbać o to, aby stojak ten miał regulowaną wysokość. Dostosowanie wysokości, na której umieszcza się miskę do wzrostu psa zapobiega pojawianiu się u niego deformacji kończyn przednich i kręgosłupa a także zadławienia się przez psa podczas zbyt łapczywego jedzenia. Ostatnią kwestią dotyczącą posiłku jest jego temperatura. Nie powinien on być podawany zbyt gorący ani zbyt zimny. Po jego przygotowaniu należy go schłodzić do odpowiedniej temperatury.

Posiłek

Dla zdrowia psa istotnie jest nie tylko to jak podaje mu się posiłek ale również z czego się on składa. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych posiłków dla psów w postaci suchej karmy lub posiłków w puszkach. Gotowa karma dla psów nie stanowi jednak pełnego posiłku dla psa pomimo odpowiedniego składu. Dla psa podobnie jak dla człowieka ważne jest zaspokojenie głodu. Ponieważ je on przeważnie jeden posiłek dziennie powinien on być na tyle wartościowy, aby dostarczał mu odpowiednią, dzienną dawkę witamin i energii. Pokarm z puszki jest doskonałą bazą do przygotowania posiłku, natomiast sucha karma może być przekąską. Wybierając farmę gotową należy zdecydować się na znaną markę. Podobnie jak w przypadku żywności dla ludzi, niska cena psiej karmy nie oznacza wcale dobrej jakości.

żywnośc dla psów Przygotowanie w pełni domowego posiłku jest dość trudne. Pies wymaga dostarczenia mu wszystkich składników w odpowiednich ilościach. Posiłek taki powinien być bogaty w białka, skrobi, tłuszczy, warzyw oraz składników mineralnych i witamin. Znaczną ilość masy posiłku (ok. 40% całości) powinien stanowić ryż lub makaron. Ok. 35% posiłku powinno stanowić mięso (najlepiej drobiowe), natomiast pozostałe 25% powinny stanowić świeże warzywa.

Pies powinien otrzymywać odpowiednią ilość pokarmu, dostosowaną do jego masy. Zarówno nadmiar jak i niedobór pokarmu prowadzić mogą do zaburzeń zdrowia psa. Zbyt dużo pokarmu prowadzi do otyłości i chorób serca. Zbyt mało pokarmu może prowadzić do zaburzeń w organizmie jak również w psychice psa.

O autorze

Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.