Jeszcze kilka lat temu radio było uznawane za technologię powoli umierającą. I faktycznie słuchanie radia w klasycznej formie to domena osób starszych oraz kierowców. Na co dzień wolimy telewizję, kino, internet… no właśnie – internet. Popularyzacja skompresowanych formatów muzycznych (MP3) pociągnęła za sobą dość nieoczekiwane wykorzystanie tej technologii – radia internetowe!

Zalety internetowych stacji radiowych

Radio internetowe działa analogicznie do klasycznego – można posłuchać muzyki, wiadomości i tekstów prezenterów (lepszych lub gorszych).

W studio internetowego radioTo, czym radio internetowe góruje nad tradycyjnym to przede wszystkim prosty start. Radio w internecie można otworzyć posiadając wyłącznie komputer i dobre łącze internetowe. To oczywiście zaowocowało mnogością stacji o bardzo różnych standardach – od czysto amatorskich stacji, gdzie DJ nadaje głównie dla swoich przyjaciół i znajomych, po profesjonalne radia z prezenterami, newsami, audycjami tematycznymi i dobrą muzyką. Nierzadko stacje w początkowym okresie są właśnie amatorskimi projektami tworzonymi dla przyjemności, by wraz ze wzrostem popularności przekształcić się w poważne stacje

Każdy więc może spróbować się w roli spikera radiowego. A kto może słuchać? Oczywiście tutaj też w zasadzie nie ma ograniczeń – wystarczy posiadać komputer, głośniki i nawet niezbyt szybkie stałe łącze internetowe. Instalujemy program do odtwarzania muzyki (np. WinAMP dla Windows, czy Amarok dla systemów linuksowych), w internecie szukamy stacji radiowych i dodajemy do playlisty. Oczywiście na początku trafisz na wiele stacji, które nie będą odpowiadać Twoim preferencjom (pomocne mogą tu być opisy zamieszczane często na www), natomiast z czasem na pewno znajdziesz kilka ulubionych, których słuchanie będzie prawdziwą przyjemnością.

Słuchać radia internetowego możesz w zasadzie wszędzie, gdzie dostępny jest internet – nie ma tu przecież problemu fal radiowych, zakresów itd. Możesz wyjechać choćby i do Chin, a Twoje ulubione radio będzie zawsze dostępne 🙂

Co z tradycyjnym radio?

Tradycyjne radio nie umrze tak szybko. Wciąż nie wszędzie da się słuchać radia z sieci, natomiast odbiorniki tradycyjne będą funkcjonować (np. w samochodzie).

Radio skomputeryzowaneNiemniej pewnym znakiem czasu jest fakt, że w niemal wszystkie popularne stacje radiowe nadające dotąd w tradycyjny sposób, mają już swoje internetowe odpowiedniki. Możesz więc słuchać z internetu RMF-u, Antyradia, czy Polskiego Radia. Niemniej z racji małych kosztów utrzymania – konkurencja ze stacjami czysto internetowymi jest tutaj ostra i trudno przewidzieć jak potoczą się losy dużych stacji komercyjnych w sieci… na pewno jednak będą z nami obecne w postaci fal radiowych jeszcze długo.

Słuchaj muzyki z sieci!

Pozostaje mi tylko zaprosić do spróbowania tej nowej formy radiowej. Radia internetowe mają jeszcze tą zaletę, że są darmowe, możesz więc bez obaw słuchać ich na firmowym komputerze, o ile tylko szef pozwala 😉 Do usłyszenia!

O autorze

Piszę, podróżuję, fotografuję... Opowiadać więcej nie ma co, bo i tak czyta mało kto. A zainteresowani i tak łatwo mnie znajdą :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.