Obecnie rynek dominują telefony dotykowe, które wręcz zalewają rynek czy są praktycznie oraz bardziej funkcjonalne niż wcześniejsze modele z klawiaturą sprzętową to temat na osobny artykuł, aczkolwiek skupmy się na samych ekranach dotykowych w telefonach. Wielu użytkowników nawet nie zdaje sobie sprawy że jest wiele rodzai ekranów dotykowych profesjonalnie nazywanych jako digitizer.

ekran dotyk

W telefonach komórkowych oraz tabletach stosuje się dwa rodzaje się zazwyczaj dwa rodzaje ekranów dotykowych, które może podzielić po prostu na tańsze i droższe w produkcji. Postaramy się mniej więcej przybliżyć zasadę ich działania, aczkolwiek na wstępie chcielibyśmy wspomnieć że ekrany dotykowe w telefonach dzielą się na oporowe oraz pojemnościowe i nie ma możliwości wymiany ekranu dotykowego oporowego w danym modelu na pojemnościowy tzn jeżeli producent wypuścił na rynek telefon z oporowym digitizerem to nie ma możliwości zakupu digitizera pojemnościowego i wymienienia go. W ten sposób doszliśmy do rodzai ekranów, oporowy jest tańszy w produkcji i potocznie mówiąc nieco gorszy pod względem funkcjonalności od pojemnościowego.

Ekran dotykowy oporowy jest to potoczna nazwa, dokładnie jest to rezystancyjny digitizer, który do oznaczenia miejsca dotyku wykorzystuje siłę nacisku. Składa się on z dwóch warstw, które oddziela przestrzeń wypełniona powietrzem. Gdy dotykamy palcem na ekran dotykowy w tym momencie jedna z warstw delikatnie się odkształca stykając się z drugą co skutkuje informacja dla procesora o miejscu dotyku. Tego typu ekran dotykowy nie jest szczególnie skomplikowany pod względem konstrukcyjnym, i wymaga delikatnego nacisku, co czasem może być nieco irytujące gdy delikatne dotknięcie w ekran nie powodowało żadnego zdarzenie ponieważ dotknęliśmy zbyt lekko. Ekrany oporowe są stosowane w tańszych modelach ze względu iż koszt produkcji takiego ekranu jest tańszy przez co końcowa
cena telefonu może być niższa.

Kolejnym Ekranem dotykowym stosowanym w telefonach jest ekran dotykowy pojemnościowy, który jest znacznie bardziej zaawansowany i stosowany w droższych modelach telefonów. Tego typu ekrany dotykowe do określenia położenia naszego palca nie wymagają używania choćby najmniejszego nacisku. Warstwa digitizera pojemnościowego pokryta jest małymi wypustkami nie widocznymi gołym okiem, które tworzą obwody elektroniczne przekazujące dokładne miejsce dotyku. W tym wypadku nawet najmniejsze muśnięcie ekranu powoduje zmianę pojemności obwodu elektronicznego w danym miejscu, następnie taka informacja jest błyskawicznie przetwarzana przez procesor o dokładnym miejscu dotyku. Tego typu ekran dotykowy ma znacznie więcej zalet niż jego poprzednik, przede wszystkim jest znacznie trwalszy, nie zaburza wyświetlanego obrazu na wyświetlaczu a dodatkowo praca na takich ekranach jest znacznie przyjemniejsza ponieważ wystarczy delikatnie dotknąć żeby ekran zareagował a dodatkowo pojemnościowe ekrany sa w stanie obsługiwać kilka punktów dotyku jednocześnie.

Tak więc wybierając telefon czy tez tablet czasem warto dopłacić nieco więcej ale być naprawdę zadowolonym z funkcjonalności jaką oferuje dany model. ogólnie jest kilkanaście rodzajów ekranów dotykowych aczkolwiek w urządzeniach mobilnych stosowane są te dwa rodzaje.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika