Implanty są powszechnie wykorzystywane przez medycynę różnych specjalności – począwszy od ortopedii, poprzez kardiochirurgię po chirurgię plastyczną, jednak najpowszechniejsze i w zasadzie najłatwiej dostępne są implanty stomatologiczne. Każdy z nas wie co nieco o implantach: wiemy, że są lepsze od innych protez, wiemy, że są umieszczane w kości, wiemy też, że muszą się z nią zintegrować. Ale podobnie jak inne implanty tak i te stomatologiczne mają co najmniej kilka zastosowań, poza tym protetyka wykorzystuje różne ich rodzaje.

Implanty cylindryczne

Pytając stomatologa o implanty najprawdopodobniej takie właśnie implanty masz na myśli. To najpowszechniej wykorzystywane tytanowe elementy w kształcie walców (śrub) z nagwintowaną powierzchnią. Implanty cylindryczne umieszczane są w głębi kości w dwóch rodzajach zabiegów: w implantacji natychmiastowej tj. tuż po ekstrakcji zęba, bądź dopiero po jakimś czasie – wtedy mowa o implantacji odłożonej.

Implanty cylindryczne mają różne średnice i długości. Stomatolog dobiera je do parametrów kości pacjenta.

Implanty blaszkowe

Są cieńsze i delikatniejsze, również produkuje się je z tytanu i podobnie jak implanty cylindryczne umieszcza w kości pacjenta. Stosuje się je znacznie rzadziej, najczęściej jako uzupełnienie implantacji cylindrycznej. Implanty blaszkowe przystosowane są do wąskich kości.

Implanty podokostnowe

Właściwie wyszły z użytku, aczkolwiek w uzasadnionych wypadkach można się jeszcze nimi posłużyć – implanty te wprowadzano pomiędzy tkankę dziąseł i kości. Z uwagi na kiepską jakość takiego rozwiązania straciły na popularności na rzecz innych rodzajów implantów.

Implanty śródzębowe

Wykorzystuje się celem wzmocnienia własnych zębów pacjenta – wzmacnia się w ten sposób zęby martwe.

Miniimplanty

Nowością są tytanowe miniimplanty tj. implanty o wymiarach znacznie zredukowanych w stosunku do implantów cylindrycznych. Używa się ich najczęściej w sytuacjach, w których doszło do znacznego zaniku kości, kości tej nie można odbudować, bądź istnieją jakiekolwiek inne przeciwwskazania co do zastosowania implantów cylindrycznych przy jednoczesnym braku przeciwwskazań do posłużenia się miniimplantami.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.