Pompa ciepła to urządzenie działające ekologicznie, bezpiecznie. Jest nowoczesną metodą ogrzewania domu, bazującą na sprawdzonej metodzie odzyskiwania ciepła. Konstrukcja pompy ciepła pozwala na pozyskanie energii w sposób ekonomicznie opłacalny z naturalnych źródeł, np. wody, powietrza, ziemi.

Pompy ciepła

pobierają ciepłą energię z pewnego źródła, którego temperatura jest niższa niż w pomieszczeniu, które zamierzamy ogrzać i przetwarza (pompuje) to ciepło tak, aby miało wyższą temperaturę niż na początku. Odpowiednia instalacja urządzenia (np. układ rurek wypełnionych glikolem z wodą) pobiera ciepło z gleby, powietrza czy wody gruntowej, następnie kondensuje to ciepło za pomocą sprężarki i oddaje swojemu otoczeniu.

Same pompy ciepła niewiele zdziałają bez tak zwanego dolnego źródła. Może nim być: grunt, woda gruntowa lub powietrze. Stąd wynika podział pomp ciepła.

 

Wyróżniamy następujące ich rodzaje:

  • pompa typu solanka-woda (ziemna)

Węzeł grzewczy oparty o gruntową pompę ciepła pobiera ciepło zakumulowane pod ziemią. Są dwa rodzaje instalacji pobierające ciepło z ziemi: sondy pionowe (głębinowe) i kolektory poziome (powierzchniowe).

  • pompa powietrze-woda (powietrzna)

Najłatwiejsza w montażu oraz najtańsza. Energię słoneczną pobiera się bezpośrednio z otaczającego powietrza, poprzez wymiennik ciepła umieszczony na zewnątrz budynku i współpracujący z pompą ciepła.

  • pompa typu woda-woda

Najczęściej ciepło z wody jest uzyskiwane przy pomocy systemu studni. Pobierana woda gruntowa przetłaczana jest przez pompę ciepła i z powrotem odprowadzana jest pod ziemię. W odpowiednim wymienniku pompy następuje odzysk ciepła z przetłaczanej wody.

Pompa ciepła działa w sposób bezpieczny dla środowiska oraz domu. Ogrzewanie przy jej użyciu nie grozi wybuchem, czy ulatnianiem czadu. Nie wydziela się dwutlenek węgla. Większość systemów grzewczych opartych o pompę ciepła działa cicho. Może być nawet ciekawym elementem wystroju nowoczesnego domu.

 

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.