Spawarki są to wynalazki, jakie sprawdzają się w każdym gospodarstwie domowym. Niemniej jednak nie jest to przyrząd naczelnej potrzeby, czasami tego rodzaju spawarka leży bezużyteczna w warsztacie przez kilka, bądź paręnaście miesięcy. Jeżeli jednak zdarzy się chociaż jeden wypadek, który wymaga niezwłocznej naprawy, okazuje się niezastąpiona. Nawet amator z małym doświadczeniem w spawaniu zdaje sobie sprawę z tego, iż nie starczy pójść do sprzedawcy i po prostu kupić sprzęt.

Przed nabyciem produktu wymagane jest aby pomyśleć nad rodzajem, który jest nieodzowny, ponieważ od tego zależne jest ile zapłacimy, i jak długo i czy w praktyce produkt będzie dla nas usługiwał. W magazynach osiągalne są trzy gatunki spawarek. 1szy rodzaj są to spawarki MIG – w czasie ich działania jest możliwe spawać w osłonie gazu. Drugi rodzaj – MMA, gdzie praca odbywa się za pośrednictwem elektrody otulonej. Ostatni są to spawarki TIG, jakie pozwalają na spawanie elektrodą nietopliwą. Większość spawarek nie posiada zbyt szerokiego zasobu funkcji. Jak sama nazwa mówi, służą tylko i wyłącznie do spawania. Aczkolwiek gdy porządnie poszukamy w sklepikach, odszukamy również urządzenia które są połączeniem spawarek z pozostałymi urządzeniami. Dostępne są spawarki- prostowniki, lecz również spawarki oraz przecinarki plazmowe w jednym. W sklepach zazwyczaj znajdziemy spawarki MIG z suplementarnymi regulatorami prędkości podawania drutu i również przełącznika spawania punktowego. W licznych modelach dostępny jest oprócz tego przełącznik 2T/4T, test drutu ale i gazu, regulacja dopalania drutu, wyświetlacz i inne. Jak zauważamy spawarki MIG mają sporo możliwości pokrewnych, których występowanie zależy od modelu ale i jej producenta. Spawarki MIG mogą być zarówno transformatorowe jak i inwertorowe. Spawarki TIG mają oprócz włącznika sieciowego również regulację prądu spawania, przełącznik trybu pracy TIG na MMA ale też funkcję HF. W owych przyzwoiciej wyposażonych spawarkach wyszukamy a także m.in.: regulację czasu gazu, narastanie energii elektrycznej ale też tryb PLUS. Ostatni rodzaj, spawarki MMA transformatorowe, w wielu przypadkach wyposażone są we włącznik sieciowy i co więcej pokrętło regulacji natężenia prądu. Zaś spawarki MMA inwertorowe wyposażone są w większą ilość praktycznych programów. Zaopatrzone są w funkcję: regulacji dynamiki łuku, zapobiegania przyklejania się elektrody, a także łatwego zajarzenia łuku.

Jedynie charakterystyka urządzeń nieznacznie pomoże w doborze. Zatem to, na które urządzenie się zdecydujemy powinno być uzależnione m.in. od parametrów instalacji elektrycznej, jaką mamy w warsztacie bądź w gospodarskie domowym. Podkreślamy jednak, iż siła podawana poprzez wytwórcę urządzenia jest to skala pobierana z sieci. Czyli dla przykładu. spawarki transformatorowe, jakie mają moc na poziomie 160A narzucają konieczność zabezpieczenia 20-25A, a inwertorowym starczy zabezpieczenie 16 A.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.