Chyba wszyscy przynajmniej raz spotkali się z twierdzeniem, że błonnik jest składnikiem pokarmowym bardzo ważnym dla naszego zdrowia. Oczywiście bardziej zorientowane w tym temacie są osoby, które mają za sobą doświadczenia związane z odchudzaniem, ponieważ produkty bogate w błonnik, czyli te pochodzenia roślinnego, są jednym z najważniejszych elementów każdej diety odchudzającej.

Wynika to z tego, że błonnik pęcznieje w żołądku, na długo dając uczucie sytości. Poza tym, przez to, że zawiera celulozę, która w ludzkim organizmie nie zostaje rozpuszczona, a więc strawiona, przechodzi przez cały układ pokarmowy, oczyszczając go oraz absorbując wodę, a więc reguluje także trawienie, oczyszcza organizm i usuwa zaparcia. Korzyści z wprowadzenia go do diety jest więc bardzo wiele, a znaleźć można go we wszystkich warzywach (zwłaszcza w sałacie), w owocach, produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych.

Już małe modyfikacje, na przykład miseczka owsianki na śniadanie, muesli z jogurtem na podwieczorek czy zamiana białego pieczywa na pełnoziarniste mogą przynieść zaskakujące rezultaty, nie tylko dla osób, które pragną stracić na wadze, ale także dla tych, którym zależy na zdrowym odżywianiu i oczyszczaniu organizmu, a – co za tym idzie – na prawidłowej przemianie materii.

Należy jednak pamiętać o tym, że przy wszystkich swoich zaletach błonnik nie nadaje się do stosowania dla każdego. Nie powinny go zbyt wiele przyjmować przede wszystkim osoby, które z różnych powodów nie powinny (bądź nie chcą) chudnąć. Może on również zaszkodzić dzieciom, ponieważ nadmiar błonnika może zaskutkować zahamowaniem wzrostu kości, co w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do różnego rodzaju deformacji.

Kolejnym ważnym zaleceniem, o którym należy pamiętać, jest nakaz picia zwiększonych ilości wody podczas przyjmowania zwiększonych ilości błonnika, ponieważ – jak było już wspomniane – substancja ta absorbuje wodę z organizmu, która jest przecież niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania.

Na koniec warto dodać, że w aptekach znajdują się specjalne preparaty – suplementy diety zawierające błonnik, którymi można się wspomagać, jednakże z całą pewnością tabletki nie mogą zastąpić zdrowej, zrównoważonej diety, ponieważ każda substancja jest przez organizm wykorzystana w najlepszy sposób wówczas, gdy zostaje mu dostarczona w naturalnej postaci, czyli w pożywieniu. (więcej informacji)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.