Jeśli nie zaplanowałeś jeszcze urlopu albo zostało ci kilka dni wolnego i chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę – wsiadaj na rower i ruszaj w trasę. Podpowiadamy, gdzie można znaleźć malownicze szlaki rowerowe.

1. Rowerem wzdłuż Dunaju

Jedna z najpiękniejszych tras w Europie to ścieżka rowerowa wzdłuż niemieckiego i austriackiego odcinka Dunaju znana pod nazwą Donauradweg. Mimo że trasa jest dość długa (jadąc od Szwarcwaldu do Małych Karpat niedaleko Bratysławy pokonamy blisko 1000 kilometrów), to polecana jest początkującym. Jadąc wzdłuż Dunaju przejeżdżamy dziennie od 40 do 100 kilometrów, a wiatr, wiejący zwykle w plecy i piękne widoki z wałów przeciwpowodziowych pozwalają zignorować zmęczenie – mówi Dariusz Miąsek z Grupy Turystyki Aktywnej Sporteus. Na tej trasie łatwo znaleźć nocleg, bowiem okoliczne kempingi, schroniska i hotele chętnie przyjmują rowerzystów na jedną noc.

2. Szlakiem Łaby

Jeśli zasmakujesz w pięknych, niemieckich krajobrazach – musisz wybrać się na wyprawę wzdłuż Łaby. To trasa, która wielokrotnie wskazana jako ulubiony szlak rowerowy w ankiecie ADFC (niemieckie towarzystwo rowerowe). Ponad 180-kilometrowa trasa przebiega głównie asfaltem i jest przejezdna także dla dzieci. Jej zakończenie to malownicze ujście rzeki do Morza Północnego w Cuxhaven.

3. Rodzinna wyprawa na Bornholm

Ta niewielka, duńska wyspa położona w samym środku Bałtyku, między Polską i Szwecją to świetne miejsce do wycieczek dla całej rodziny. Znajdziemy tu mnóstwo szlaków rowerowych, prowadzących zarówno wzdłuż wybrzeży, jak i na skos przez wyspę. Bornholm zachwyci zarówno tych, którzy lubią zwiedzać zamki i maleńkie rybackie wioski, jak i miłośników pięknej przyrody i egzotycznych plaż.

4. Malownicza Andaluzja

Rowerowa wyprawa do Andaluzji, krainy położonej między Pirenejami a Morzem Śródziemnym to wyjątkowa okazja, by podziwiać górskie szczyty z niemalże płaskich tras rowerowych. Przejazd trasą, położoną tam, gdzie kiedyś leżała linia kolejowa (od Olot, przez Gironę do wybrzeży Morza Balearskiego) gwarantuje niezapomniane widoki i podziwianie malowniczych dolin z kolejowych wiaduktów.

5. Rowerem w tropiki – Wyspy Kanaryskie

Wolisz tropiki niż niepewny, europejski klimat? Jeśli tak – polecamy wyprawę na Wyspy Kanaryjskie. Oczywiście na rowerze! Na wyspach jeździ się po nadmorskich promenadach i zwykłych drogach.– mówi Dariusz Miąsek z Grupy Sporteus –  Nie jest to zbyt niebezpieczne, bowiem większość miejscowych kierowców to urlopowicze nastawieni na powolną jazdę i na podziwianie widoków. Na Gran Canarii czy Teneryfie bez problemu można znaleźć także trudniejsze trasy do treningów. Korzystają z nich na przykład skandynawskie, niemieckie i brytyjskie drużyny kolarskie, wysyłane tu w czasie, gdy w Europie padają deszcz i śnieg.

Wakacje na rowerze to idealna okazja, by podziwiać przyrodę z trochę innej niż zwykle perspektywy – nie z okna samochodu czy samolotu. Ale uwaga – taki sposób spędzania czasu uzależnia i każdy, kto pojechał na jedną wyprawę, nie chce już wrócić do wygodnych wycieczek i leniwych wakacji w hotelach.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika