Google Chrome jest przeglądarką która zdobywa coraz większe szacunek w oczach użytkowników i programistów. Nic dziwnego, że w ciągu dwóch lat zdążyła wskoczyć na trzecie miejsce na rynku przeglądarek stron www. To niewątpliwy sukces tej przeglądarki www. Powodami tak szybko wzrastającej popularności mogą być częste wydania aktualizacji przeglądarki, jak i również jej 4 różne wersje.

Pierwsze wydanie Google Chrome miało miejsce w 2008 roku. Chyba nikt nie przypuszczał, że w tak krótkim czasie będziemy posługiwać się już stabilną wersją 5.x oraz deweloperską, oznaczoną numerkiem 6. To jednak nie wszystko bo przeglądarka Google Chrome posiada jeszcze wersje Beta oraz (niedawno wydaną) Canary.

Google Chrome w wersji stabilnej do tej pory ukazywał się co 3 miesiące. Jednak programiści tej przeglądarki www zwiększyli ostatnio cykl wydawniczy i stabilne wersje będą ukazywać się częściej, bo już co 6 tygodni. W takim tępię za rok będziemy korzystać z Google Chrome 12 lub i więcej.

Wersje Beta Google Chrome to po prostu aktualizacje stabilnych wersji przeglądarki do wyższych numerków. Beta w tym przypadku nie oznacza jednak, że cała przeglądarka to wersja „testowa”. Po prostu nowe rozwiązanie wprowadzone w takiej wersji nie są jeszcze do końca przemyślane i dobre w takim stopniu aby można było je wdrożyć i wypuścić aktualizację wersji stabilnej.

Kolejna wersja przeglądarki Google Chrome to wersja Dev, czyli deweloperska. Przeznaczona głównie dla programistów, webmasterów czy webdesignerów. Posiada ona rozszerzone „Narzędzia dla programistów”, lepszą obsługę nowych standardów sieciowych, obsługę WebM. Jako pierwsza posiadała wbudowany czytnik dokumentów PDF.

Ostatnią, a zarazem jeszcze świeżą wersją Google Chrome jest Canary Build – ochrzczony po Polsku „kanarkiem”. Jest to wersja beta bety, czyli wersja przeglądowa. Aktualizowana jest co najmniej raz dziennie. Pojawiają się w niej najnowsze patenty i funkcje, jednak jest dosyć niestabilna. Nowe funkcje są zazwyczaj wprowadzane we wczesnych wersjach Alpha, przez co przeglądarka może często łapać przysłowiowe „crashe”.

Przeglądarka www Google Chrome zyskuje popularność bardzo szybko, a przy takim tępie rozwoju będzie to poważny rywal, który już za 2-3 lata, może przeskoczyć Mozillę Firefox.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.