Sielpia WielkaRozmowy o wakacyjnych wyprawach i fajnych turystycznych miejscowościach należą do najczęściej występujących tematów w internecie. Popularność tematyki jest oczywista biorąc pod uwagę ogromną liczbę godnych polecenia miejscowości, obiektów i portali oferujących noclegi.

Większość tego typu wpisów łączy jedno – dotyczą one najbardziej znanych regionów turystycznych. Mało kto wie, że jest wiele innych (mniej znanych) i bardzo atrakcyjnych oraz ciekawych miejsc idealnych na wczasy. Przykładem takim jest letnisko Sielpia Wielka. Jest to miejscowość nad 60 hektarowym zalewem, wśród lasów sosnowych w Centralnej Polsce na niezwykle malowniczej Ziemi Świętokrzyskiej.

W sezonie letnim wypoczywają tutaj tysiące zadowolonych turystów. Chcieliśmy przybliżyć i opisać ten niewiele znany zakątek naszego kraju. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w Sielpi znajduje się unikatowy w skali światowej zabytek w „Muzeum Zagłębia Staropolskiego” – największe koło wodne w Europie – ma dziewięć metrów średnicy. Koło wodne służyło do napędu maszyn w dawnym zakładzie – walcowni i pudlingarnii. Fabryka i osiedle zakładowe było wybudowane w 1842 roku z inicjatywy Ksawerego Druckiego-Lubeckiego i Stanisława Staszica. Zakład był czynny do 1921 roku a na obiekt muzealny został przekształcony w 1934 roku. Podczas drugiej wojny światowej okupanci zdewastowali zakład zabierając liczne maszyny i urządzenia.

Od 1962 dawny zakład jest filią Muzeum Techniki w Warszawie. Jest to przykład na efektywne wykorzystanie potencjału wody a konkretnie przepływającej tam rzeki „Czarnej Koneckiej”. Jeżeli zdecydujecie się spędzić wczasy właśnie w Sielpi to będzie mieć okazję zwiedzić takie atrakcje regionu jak: tysiącletni dąb o imieniu „Bartek”, „Jaskinię Raj”, zamek w Chęcinach, Łysicę i gołoborze, liczne muzea (m.i „Muzeum Henryka Sienkiewicza” w Oblęgorku). Podczas ciężkich wojennych lat ziemie te były światkami walk z okupantem. Najbardziej znane ugrupowania, które walczyły na tym terenie to m.i oddział majora Dobrzańskiego „Hubala”, majora Piwnika „Ponurego”, czy porucznika Szwieca „Robota”. Obecnie w miejscach walk i męczeństwa możemy oddać hołd przy licznych tablicach pamiątkowych. Wracając do samej miejscowości Sielpia to czy wiecie, że ta mało znana miejscowość posiada doskonałą bazę noclegową. Każdy turysta na pewno znajdzie tam odpowiednią dla własnych potrzeb ofertę noclegu dla swojej rodziny. Liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele, pensjonaty i domki letniskowe spełnią Wasze oczekiwania a ich właściciele zadbają o miłą atmosferę. Moim skromnym zdaniem mniej oblegane wakacyjne miejsca lepiej sprzyjają wypoczynkowi i zarazem umożliwiają Państwu spokojne zwiedzanie regionu.

O autorze

Ośrodek Wypoczynkowy Regent w miejscowości Sielpia Wielka.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.