Nauka gry na gitarze oczywiście nie trwa 3 tygodnie, lecz również nie musi być tak długotrwała jak ludzie sobie wyobrażają. Jest pare elementarnych praw, jakie wpłyną na to czy czas który poświęcasz w uczenie się grania na gitarze przynosi wielkie, widoczne z dnia na dzień rezultaty.

Widząc 13 czy 15 latków uczących się tylko 4 lata, a „śmigających” szybciej niż dźwięk, a z drugiej strony całe zespoły, które grają już od 18 lat, a nawet nie zbliżają się techniką do tych żółtodziobów powstaje pytanie – jaka jest różnica w technice praktyki pomiędzy jednymi a drugimi.

Mam nadzieję że pozwolisz, że podzielę się 3 super istotnymi zasadami, jaki mi personalnie wielokrotnie polepszyły skuteczność grania.

 

Nie graj tego co już umiesz!

To niesamowicie istotny punkt. Wielka ilość gitarzystów w czasie „ćwiczenia” olbrzymia część czasu przeznacza na granie tego co już umie. Lubiane piosenki i chwyty, które juz umią, ulubione zagrywki czy solówki itp.

Jak sądzisz, ile się uczysz, jak praktykujesz to co już umiesz? NIC! O ile jest na to czas jako czynnik radości z grania i motywowania do dalszej nauki na gitarze to z punktu patrzenia ćwiczeń jest to bez sensu.

 

Niewłaściwe ćwiczenia

Twoje wyniki są proporcjonalne do efektywności ćwiczeń, które używasz. Jest to temat rzeka, lecz zapamiętaj przynajmniej to, że musisz pracować nad kilkoma (przynajmniej dwoma) askektami w jednej chwili.

Pamiętam jak miałem problem, bo moje ćwiczenia szybkiego kostkowania nie dawało żadnych wyników. Okazało się, że dodanie równoległego ćwiczenia hammer on i pull off „odblokowało” z pozoru mało związane szybkie kostkowanie i ruszyło do przodu.

 

Nie jesteś systematyczny

To również bardzo ważny punkt. Nauka gry na gitarze to proces, a nie jednorazowa czynność.

Tę regułę zaobserwowałem także w mojej własnej drodze z gitarą. Kiedy zaplanowałem codzienne wykonywanie określonego ćwiczenia wyniki zaczęły być zauważalne z dnia na dzień. (wcześniej ćwiczyłem skokami – np. przez tydzień każdego dnia potem 2 dni przerwy, potem pare grania, znowu przerwa itp).

Mam nadzieję, że będziesz stosował wspomniane wyżej trzy zasady. Ich skuteczność jest potwierdzona praktyką. Najlepiej wprowadzać zmiany krok po kroku, więc zamiast zmieniać wszystko  w jednej chwili, przyjrzyj się temu co w tej chwili ćwiczysz i zastanów się jak to zmienić, aby zgadzało się z poznanymi właśnie zasadami.

W zależności ile poświęcasz każdego dnia na ćwiczenia, powinieneś zauważyć znaczące efekty już po 1 czy 2 tygodniach, a po miesiącu powinna być zauważalna naprawdę dużo przemiana.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.