Przewlekła niewydolność żylna (czyli zaburzenia krążenia) prowadzi do powstania tak zwanych żylaków. Częstym miejscem, na jakim pojawiają się owrzodzenia żylakowate są podudzia. Uleczenie takich owrzodzeń trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Występują one głównie u osób powyżej 60. roku życia.

Owrzodzenia w większości przypadków związane są z niewydolnością żylną, czasem z chorobą tętnic, cukrzycą lub z urazami. Jaki lek na wrzody podudzi stosować? W profilaktyce oraz leczeniu owrzodzeń pomogą: zbicie wagi, ruch, noszenie wygodnego obuwia. Należy unikać długiego stania oraz siedzenia, kąpieli w gorącej wodzie i wyczynowego uprawiania sportu. Bardzo dobrą metodą leczenia owrzodzeń jest terapia uciskowa. Polega na noszeniu uciskowych podkolanówek lub bandaży. Przeprowadza się również leczenie chirurgiczne.

Odleżyna to uszkodzenie skóry i tkanek. Powstają wskutek długotrwałego ucisku, szczególnie u osób przykutych do łóżka. Odleżyny najczęściej pojawiają się w okolicy kości krzyżowej, ogonowej, pośladków, na piętach lub na biodrach, jednak mogą się też pojawić na ramionach, kostkach albo kolanach. Ich powstawaniu sprzyjają takim chorobą jak cukrzyca lub miażdżyca. Prócz leczenia okładami wskazane jest chirurgiczne oczyszczenie ran. Zakażenie odleżyny może doprowadzić do rozwoju sepsy i do śmierci. By zapobiec zakażeniu stosuje się lek na odleżyny zawierający jodopowidon lub sól srebrową sulfatiazolu.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.