bezsennosc
Świat medycyny już od dawna zgadza się z tym, że bezsenność jest chorobą i to chorobą bardzo poważną. Przyjęto uważać, że wówczas, gdy problemy ze snem utrzymują się przez co najmniej trzy tygodnie, a domowe sposoby radzenia sobie z nimi nie przynoszą spodziewanych rezultatów, konieczne jest odwiedzenie specjalisty, ten zaś powinien podjąć wszelkie możliwe działania po to, aby nieść pomoc pacjentowi. Terminologia medyczna nakazuje zresztą odróżniać bezsenność przygodną, która trwa nie dłużej niż kilka dni, od bezsenności przewlekłej, z którą zmagamy się przynajmniej kilka tygodni. Bez względu jednak na to, z którą z nich mamy do czynienia nie możemy nie zgodzić się z tym, że skutki bezsenności budzą poważny niepokój.

Czy bać się przygodnej bezsenności?

Chyba każdemu z nas zdarzyło się kilka niespokojnych nocy z rzędu. Bezsenność przygodna zazwyczaj jest spowodowana napięciami, od których nie jest wolne nasze życie codzienne, nie raz więc zmagamy się z nią tak długo, jak długo nie jesteśmy w stanie rozwiązań jakiegoś dręczącego nas problemu. Bezsenność przygodna zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza, nie oznacza to jednak wcale, że nie jest niebezpieczna. Konsekwencje bezsenności tego typu to przede wszystkim uczucie zmęczenia, drażliwość i duże problemy z koncentracją, jak więc łatwo sobie wyobrazić można je odczuć tak w relacjach osobistych z osobą dotkniętą tym problemem, jak i w życiu zawodowym. Teza ta znajduje zresztą potwierdzenie nie tylko w naszych osobistych doświadczeniach, ale również w badaniach prowadzonych przez specjalistów, szacuje się bowiem, że problemy ze snem bywają jedną z poważniejszych przyczyn niemal połowy wypadków w miejscu pracy i wypadków drogowych. Chyba najbardziej niebezpiecznym skutkiem bezsenności przygodnej są problemy z koncentracją, osobie zmęczonej trudno jest bowiem skupiać się zbyt długo na jednym zadaniu. Niebezpieczeństwo kryje się zresztą i w tym, że bardzo trudno jest niwelować ten skutek. Czasowo koncentrację może poprawić filiżanka kawy lub czarnej herbaty, trudno jednak oczekiwać, że osoba zmagająca się z bezsennością będzie przez kilka dni posiłkowała się tego typu wzmocnieniami. Jeżeli nasza praca pozwala na to dobrze jest przez kilka dni nie koncentrować się na zadaniach, które wymagają wyjątkowej uwagi i skupienia, najczęściej jednak mówimy o postulacie, którego nie da się zrealizować.

Bezsenność przewlekła i jej konsekwencje dla zdrowia fizycznego

Osoby, które nie mogą poradzić sobie z brakiem snu przez okres dłuższy niż kilka dni zazwyczaj nie torturują już samych siebie i zaczynają poszukiwać pomocy u specjalisty. Najbardziej wskazana jest w takim wypadku wizyta u lekarza, który zazwyczaj opiekuje się chorym, wiadomo bowiem, że długotrwałe problemy ze snem mogą pociągać za sobą konsekwencje, z którymi chory, mimo najlepszych chęci, nie będzie w stanie samodzielnie się uporać. Organizm, który jest pozbawiony snu nie ma czasu na właściwą regenerację, osoby cierpiące na bezsenność przewlekłą są więc szczególnie podatne na choroby układu krążenia, nadciśnienie, chorobę wieńcową, a także na te choroby, które są wywoływane przez wirusy i bakterie. Ludzki układ odpornościowy pracuje najbardziej intensywnie podczas długiego snu i właśnie wtedy rozprawia się z pierwszymi oznakami przeziębienia i grypy. Jeżeli zatem nie możemy zagwarantować mu odpowiedniej dawki zdrowego snu nawet drobne przeziębienie może okazać się wyzwaniem, któremu nie będzie on w stanie sprostać.

Psychiczne konsekwencje bezsenności przewlekłej

Choć zwykło się uważać, że za bezsenność przewlekłą jest odpowiedzialna niemal wyłącznie nasza psychika warto podkreślić z mocą, że przekonanie to mija się z prawdą. Problemy ze snem mogą wynikać między innymi z chorób takich jak astma lub cukrzyca, prawdą jest jednak to, że z konsekwencjami przewlekłej bezsenności musi sobie radzić przede wszystkim nasza psychika. Jeżeli zasnąć nie możemy dłużej niż kilka dni zaczynamy obawiać się tego, że dzień ma się powoli ku końcowi. Noc kojarzy nam się przede wszystkim ze zmęczeniem i lekiem, w rezultacie więc nasz organizm, zamiast uspokajać się i wyciszać, staje się coraz bardziej niespokojny wraz ze zbliżaniem się pory snu. Niemal wszyscy pacjenci, którzy zmagają się z problemem bezsenności przewlekłej trafiają w końcu do lekarza, którzy pomaga im walczyć ze stanami lękowymi i depresjami, walka z brakiem snu staje się zaś również walką z obawą przed konsultacją z psychologiem. Bezsenność przewlekła prowadzi też u wielu pacjentów do problemów wynikających z nadużywania alkoholu, nie brakuje bowiem osób przekonanych o tym, że kilka kieliszków przed snem złagodzi lęk przed kolejną nieprzespaną nocą.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.