Spawanie półautomatyczne MIG/MAG okazuje się być najpowszechniejszą metodą w procesach spawalniczych i obejmuje w przybliżeniu 65 proc. wszystkich przemysłowych łukowych metod produkcji.

Co sprawia, że zdobyło aż taką popularność? Gdyż zapewnia wysoką wydajność pracy, łatwość automatyzacji, relatywnie niewielki koszt artykułów do spawania. Naczelną korzyścią takiej metody jest jej uniwersalność, możemy nią łączyć różnorodne metale i ich stopy we wszystkich pozycjach. Do niedoskonałości metody MIG MAG zalicza się: wysoką cenę sprzętu, jak również większą skłonność do powstawania przyklejeń oraz porowatości spoiny. Elementarny może być także fakt, iż jakość spoin w dużym stopniu zależy tu od doświadczenia osoby, która spawa, dlatego spawarki mig mag są powszechniejsze wśród znawców aniżeli spawaczy domowych.

W metodzie pracy za użyciem tradycyjnej spawarki mig mag łuk pali się pomiędzy przedmiotem rodzimym a drutem spawalniczym automatycznie podawanym przez podajnik drutu. Przestrzeń łukowa oraz łączony produkt są ochraniane gazem obojętnym (czyli MIG) bądź aktywnym (a więc MAG), dostosowanym korzystnie do pokroju spawanego produktu. Gazem obojętnym jest argon, zaś dla lepszego wtopienia oraz zwiększenia szybkości spawania moglibyśmy zastosować obojętny chemicznie hel, jako jednorodny gaz, lub jako mieszaninę spawalniczą. Tak oto można pokrótce opisać standardowe spawanie MIG/MAG.

Spawarki mig wyższej klasy wyposażone są w opcję puls, która umożliwia pracę prądem pulsacyjnym, lub nawet prądem o podwójnej pulsacji. Pomiędzy drutem i spoiną jarzy się wówczas łuk o małej sile, zasilany prądem podstawowym (bazy), przerywany impulsami o niebywale wysokim natężeniu energii elektrycznej. Wszystkie parametry zestawia się tak, ażeby w czasie niskiego prądu następowało uformowanie jednej kropli ciekłego metalu na końcu drutu, a następnie jej bezzwarciowe przeniesienie w sposób natryskowy do spoiny w chwili wysokiego impulsu.Z początku łączenie prądem pulsującym wykorzystywano na potrzeby spawania aluminium oraz stali nierdzewnych. Najbardziej wartościową korzyścią produkcji prądem pulsującym to spoina wolna od odprysków o poprawnym przekroju bez porowatości.

W wypadku związków niklu a także pozostałych ciężko łączonych przedmiotów, ułatwia to również wykonywane zadania spawacza. Dzięki funkcji spawania pulsacyjnego i perspektyw regulacji jego właściwości (szybkość podawania drutu, częstotliwość impulsu, czas impulsu, prąd bazowy, napięcie, długość wylotu drutu) możemy wpływać na skupienie łuku jak również kształt spoiny, a także możliwość spawania cienkich przedmiotów blaszanych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.