Wielu z nas mieszka w betonowych osiedlach i często marzy się nam posiadanie własnego, choćby niewielkiego domku za miastem… ot tak, na weekendowe wypady. Pewnym wyjściem są ogródki działkowe, ale altanki na tych działkach stawiane służą bardziej do trzymania narzędzi niż wypoczynku… zaś budowa samodzielnego domu letniskowego może być już całkiem kosztowna, często też wymagać będzie specjalnych pozwoleń i pomiarów. Jeśli więc masz ochotę na tani domek na lato, sprawdź co oferują domki holenderskie!

Czym jest domek holenderski?

Domek ten nazwę wziął od kraju, w którym można go najczęściej spotkać – Holendrzy z racji dość ciepłego, acz dość deszczowego klimatu opracowali pomysł na proste konstrukcje będące czymś pomiędzy prawdziwym domem letniskowym, a przyczepą campingową. Domki holenderskie są raczej niewielkie, ale oferują dość wysoki standard – oprócz salonu, często wyposażone są w kuchnię, łazienkę i liczne schowki. Całość wykończenia dąży do zbudowania kopii prawdziwego domu, przez co – zwłaszcza w bardziej luksusowych wersjach – w środku mamy uczucie jakby to było prawdziwe mieszkanie. I w zasadzie tak jest faktycznie – tyle tylko, że domek holenderski przeznaczony jest na ciepły okres letni – ogrzanie go zimą byłoby dość karkołomnym zadaniem… Jak wyglądają takie domki? Zobacz sam: Jak widać – jest niemal jak w domu!

Zalety i wady domków holenderskich

Zalety są liczne. Po pierwsze cena – za 10-20tys. dostajemy samodzielny (używany) dom z wyposażeniem, w którym możemy zamieszkać w zasadzie od razu. Po drugie – mobilność. Domki holenderskie można bowiem relatywnie łatwo przewozić w różne miejsca. Oczywiście przewóz – ze wznie będzie tak prosty jak w przypadku zwykłej przyczepy campingowej, ale możliwość ta sama w sobie jest ciekawa – możemy bowiem wydzierżawić kawałek działki nad jeziorem, a za kilka lat, nasz domek przewieźć w górską dolinę!

Wady? Owszem, są. Domek holenderski to nie prawdziwy dom – nie da jednak równie dużego komfortu, nie oferuje też porównywalnej trwałości. Najlepiej, zanim zdecydujesz o zakupie – zobacz kilka takich domków, może spróbuj w jakimś spędzić dzień czy dwa i wtedy przekonasz się czy to rozwiązanie będzie dobre dla Ciebie. Jeśli jednak nie masz nieograniczonych zasobów finansowych i chcesz tanim kosztem stać się posiadaczem letniego domku za miastem – sprawdź to rozwiązanie koniecznie!

O autorze

Piszę, podróżuję, fotografuję... Opowiadać więcej nie ma co, bo i tak czyta mało kto. A zainteresowani i tak łatwo mnie znajdą :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.