Strojenie gitary to temat od którego nie wymiga się żaden muzyk, więc w tym krótkim wpisie dowiesz się jak to sprawnie wykonać.

Istnieje pare sposobów na strojenie gitary i zaprezentuję najpopularniejsze z nich. Przede wszystkim będzie to wykorzystanie stroika (tunera) oraz strojenie ze słuchu.

Wykorzystywanie tunera online

Najszybszy sposób to użycie bezpłatnego stroika online. Zaznaczą, że będzie Ci do tego potrzebny mikrofon. Wystarczy w takiej sytuacji otworzyć taki stroik (aby go znaleźć, wpisz w google „stroik online” albo „strojenie gitary online”) i grać po kolei struny, a on pokaże Ci czy powinieneś podwyższyć dźwięk czy obniżyć.

Wykorzystywanie elektronicznego stroika

Tu rzecz ma się bardzo podobnie. Wpinasz kabel do takiego tunera i grasz, a on pokaże Ci czy stroisz lub nie.

Warto wyposażyć się taki stroik, dlatego, że nie zawsze
masz dostęp do komputera (np. w czasie występu publicznego…), a w ciągu dynamicznego grania gitara się szybko rozstraja.

Wykorzystywanie słuchu

To jest oczywiście najmniej dokładna metoda, natomiast trzeba nauczyć się w ten sposób nastroić gitarę. Po pierwsze musisz wiedzieć, jakie dźwięki mają wydawać poszczególne puste struny.

Patrząc od najgrubszej będą to: E A D G H E.

Aby stroić struny między sobą, musisz wiedzieć, że dana struna ma identyczny dźwięk, jak struna wyżej (grubsza) na piątym progu (tutaj wyjątkiem jest struna H, ponieważ ma taki sam dźwięk jak struna G na 4. progu).

więc, zaczynamy od zagrania 5. progu na najgrubszej strunie E i kręcimy kluczem struny A, aż będzie wydawała ten sam dźwięk.

Jest to samo w sobie świetnym ćwiczeniem na słuch. Polecam przez jakiś czas stroić najpierw na słuch, a potem kontrolować tunerem czy się zgadza. Dzięki temu po jakimś czasie będziesz już w stanie całkiem dobrze wykonać strojenie gitary ze słuchu.

Pozwól jeszcze, że dam Ci kilka prostych rad.

Jeśli grasz w jakimś miejscu przed publicznością to nie staraj się „szpanować” i stroić ze słuchu, tylko skorzystaj z elektroniki. Nie ma wielu gorszych rzeczy niż niestrojący zespół.

Jedynym wyjątkiem jest, gdy grasz do instrumentów takich jak np. fortepian, który może nie stroić idealnie. W takiej sytuacji musisz się do niego dostroić, ponieważ fortepian nie jest tak łatwo nastroić.

I pod koniec dodam, aby strojenie gitary wykonywać „od dołu” – tzn. Najpierw lekko obniżyć dźwięk i podnosić go, do momentu, aż dźwięk będzie się zgadzał.

To jest na tyle jeśli chodzi o strojenie gitary. Nie jest to nic trudnego i po krótkiej wprawie będzie Ci szło bez problemu. Tak więc nie ma co tracić czasu – nastrój gitarę i graj. Pamiętaj, że do strojenia ze słuchu musisz mieć wyćwiczony słuch, więc polecam klasyczne ćwiczenia na słuch.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.