W obecnych czasach ciężko jest funkcjonować na rynku bez strony internetowej a powszechnie funkcjonujące twierdzenie „Nie ma Cię w Internecie, nie ma Cię wcale” słyszymy coraz częściej. Jest w tym prostym zadaniu sporo prawdy ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo wielu ludzi szuka informacji lub towarów w Internecie i jest to coraz bardziej powszechne zjawisko.

Budując stronę internetową otwierasz się na sporą rzeszę klientów, którzy być może szukają właśnie Twojego produktu. To główny ale nie jedyny powód posiadania strony. Strona jest również wizytówką firmy, można na niej pokazać zespół pracowników, napisać kilka zdań o historii firmy lub o samym produkcie, zdobyć zaufanie klienta.

Strona internetowaJak widzisz strona przynosi same korzyści, raczej trudno znaleźć wady takiej reklamy. A koszty? Tutaj jest różnie, wszystko zależy od tego ile możesz zrobić sam. Do wykonania i umieszczenia strony w Internecie potrzebne jest kilka detali:

  • Projekt graficzny
  • Przerobienie projektu graficznego na stronę www (kodowanie do HTML)
  • Domena
  • Serwer

Projekt graficzny możesz zrobić sam. Musisz oczywiście posiadać jakieś zdolności plastyczne i dobrze jak znasz jakiś program graficzny np. płatny Photoshop lub darmowy Gimp. Przed rozpoczęciem projektowania grafiki rozejrzyj się po stronach w Internecie, poszukaj ciekawych rozwiązań, ustal co Ci się podoba, zaplanuj wygląd strony i weź się za projektowanie. Poprawiaj to co zrobiłeś tak długo aż będziesz zadowolony. Wstępne zaplanowanie wyglądu jest bardzo ważne. Możesz też zrobić szkic na kartce, zarówno całości jak i poszczególnych elementów, to czasem pomaga.

Po wykonaniu grafiki musisz pociąć ja na drobne elementy. Polega to na wycięciu wszystkich elementów i umieszczeniu ich w osobnych plikach. Zarówno logo, tło jak i przyciski powinny być od siebie oddzielone i zapisane osobno. Nie zapisujesz tekstu ponieważ będzie on dodany w trakcie kodowania strony. Elementu takie jak tło, które są jednolite można pociąć w paski. Polega to na wycięciu pionowego lub poziomego paska z całości i na etapie kodowanie dodać komendę powtarzającą wycięty pasek.

Po wykonaniu i pocięciu grafiki przystępujemy do składania wyciętych kawałków w stronę internetową wyglądającą dokładnie tak samo jak projekt graficzny. Najlepszym sposobem złożenia wszystkich elementów jest ręczne kodowanie z użyciem języków HTML i CSS. Jeżeli nie znasz tych języków programowania możesz użyć jednego z wielu programów do składanie stron. Jednym z tego typu programów, pochodzący z pakietu MS Office jest SharePoint Designer. Możemy również wybrać aplikację innego producenta, np. Adobe Dreamweaver czy darmowy program HTML-Kit. Wadą takich aplikacji jest stosowanie nadmiernej ilości kodu, co źle wpływa na pozycjonowanie strony. Po wybraniu programu poskładaj stronę ze wszystkich elementów. Instrukcję obsługi aplikacji znajdziesz na stronie producenta lub na forach internetowych.

Jeżeli masz już gotową stronę to przebrnąłeś najtrudniejsze. Pozostaje Ci wykupienie domeny oraz serwera i zgranie danych. To co było do zrobienia do tej pory jest najtrudniejszą i najbardziej czasochłonną pracą w trakcie tworzenia strony. Jeżeli nie możesz sobie poradzić z niektórymi elementami, być może powinieneś zlecić budowę lub jej cześć firmie, która zrobi to za Ciebie. Jeżeli szukasz takiej firmy możesz zrobić to regionalnie, czyli wybrać firmę ze swojego miasta lub jakąkolwiek z całego kraju i komunikować się zdalnie (telefon, gadu-gadu, e-mail, sms, skype i inne sposoby komunikacji). Firmy regionalne znajdziesz wpisując w przeglądarce internetowej np. strony www Wrocław, lub każde inne miasto.

Masz już wykonaną stronę? Więc idziemy dalej.

Teraz wystarczy wejść na stronę jednego z dostawców hostingowych, których łatwo znajdziesz wpisując w wyszukiwarce hosting lub domeny. Na stronie dostawczy zostaniesz przeprowadzony przez proces rejestracji domeny oraz zakupu serwera. Jeżeli zlecałeś jakąś pracę firmie, zapytaj czy nie oferują zakupu serwerów i domen. Być może również to zrobią za ciebie i nie będziesz musiał umieszczać strony na własną rękę.

Po rejestracji domeny i zakupie serwera otrzymasz dane do logowania FTP. Potrzebujesz teraz aplikacji, która przeniesie pliki twojej strony na serwer. Jedną z takich aplikacji jest Total Commander. Instalujesz swój program do zgrywania danych przez FTP, tworzysz w nim nowe połączenie FTP i wprowadzasz dane otrzymane przy zakupie serwera. Po zakończonej konfiguracji otwierasz połączenie i przegrywasz wszystkie pliki twojej strony do odpowiedniego katalogu. Często jest to katalog www lub public_html. Zawsze możesz też zapytać dostawcy serwera, który to katalog.

Po zgraniu wszystkich plików strona powinna już działać. Pozostaje Ci jeszcze pozycjonowanie Twojej strony, ale to już temat na inny artykuł.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.