Sudoku to gra logiczna, która na celu ma wypełnienie diagramu o powierzchni 9 na 9 pól, jednakże w taki sposób, żeby w każdej kolumnie, wierszu oraz dziewięciopolowym kwadracie umieścić 9 niepowtarzających się cyfr (od 1 do 9).

Sudoku stało się w ostatnich latach niesamowicie popularną formą rozrywki zdobywając na całym świecie rzeszę oddanych fanów. Pierwsze sudoku w dzisiejszym rozumieniu tego słowa pojawiło się w 1986 roku w Japonii, ale prawdziwy boom na tego rodzaju rozrywkę nastąpił w 2005. Publikacje w popularnych gazetach dały tej grze logicznej stopniowo coraz większą popularność, w końcu stała się ona jedną z najpopularniejszych gier drukowanych w gazetach.

sudoku

Przykładowa plansza sudoku

Istnieje ogromna liczba plansz sudoku, które można wykorzystać do gry (w przybliżeniu jest to liczba ponad sześciu i pół tryliarda rozwiązań), dlatego nie sposób się z tą grą nudzić, bo w prawie każdej kombinacji stanowi ona zupełnie nową rozrywkę dla umysłu. Bezwzględnie należy uznać sudoku za jedną z najciekawszych nowinek z dziedziny gier logicznych. Jest ona zarazem trudna i prosta, piękna i wymagająca. Każdy znajdze w sudoku coś dla siebie.

O autorze

Mam 26 lat, uczęszczam do wyższej szkoły dziennikarskiej w Lublinie. Interesuję się wszystkim po trochu :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.