face
Trądzik pospolity jest tak popularnym schorzeniem, że na jego temat powstają coraz to nowsze artykuły informacyjne. Ten problem zazwyczaj ujawnia się najczęściej u osób, będących w wieku dojrzewania, gdzie dochodzi do powstawania tak zwanej „burzy hormonów”. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż ten sam trądzik może przebiegać różnie u różnych osób. Bowiem okazuje się, że na trądzik pospolity składa się kilka odmiennych typów. Wśród nich jest także i trądzik mechaniczny. Jakie są przyczyny tego rodzaju trądziku, a w jaki sposób przebiega leczenie? Na te trudne pytania z pewnością znajdzie się właściwa odpowiedź.

Kilka zdań na temat trądziku mechanicznego

Trądzik mechaniczny jest schorzeniem, które dotyka pewną część naszego społeczeństwa. Jego powstanie jest skutkiem pocierania skóry, co w efekcie powoduje zatkanie ujść gruczołów łojowych. Można zatem ogólnie powiedzieć, że powstawanie trądziku mechanicznego jest wywołane niemal większością czynników, przyczyniających się do podrażnienia, bądź też uszkodzenia warstwy skóry.

Trądzik mechaniczny ma objawy w postaci krostek, zaskórników oraz grudek. Tego typu zmiany mogą pojawiać się w skupiskach (czasem nawet bardzo rozległych), ale także mogą występować pojedynczo. Nie wszyscy może wiedzą o tym, że trądzikowi mechanicznemu niejednokrotnie towarzyszą stany zapalne.

Przyczyny powstawania trądziku mechanicznego

Jedną z przyczyn jest nadmierna aktywność hormonów – androgenów. One, działając na gruczoły łojowe, powodują tworzenie nadmiernych ilości łoju, co w efekcie skutkuje powstaniem łojotoku. Taka sytuacja powoduje, ze ujścia gruczołów łojowych są lekko zaczopowane, a to prowadzi do rozmnażania się beztlenowych bakterii. One z kolei rozkładają tłuszcz (na wolne kwasy tłuszczowe), co w efekcie prowadzi do tworzenia licznych podrażnień, a następnie do pojawienia się zaskórników.

Ale aktywność hormonów to nie jedyna przyczyna trądziku mechanicznego. Inną jest – jak już wcześniej napisałam – pocieranie skóry, które skutkuje typowymi zmianami trądzikowymi.

Kto jest narażony na trądzik?

Istniej grupa osób, które mogą być narażone na powstawanie tego rodzaju trądziku. Ponieważ trądzik mechaniczny jest uwarunkowany uszkodzeniami warstw skóry (poprzez pocieranie), to pojawienie się zmian trądzikowych bardzo często obserwuje się u ludzi, którzy noszą plecaki, a ponadto paski czy szelki. A zatem są to osoby bardzo młode – można powiedzieć – dzieci w wieku szkolnym. Trądzik mechaniczny spotyka się także u dziewczynek, które zakładają na głowę ozdobne opaski.

Jak zapobiec trądzikowi mechanicznemu?

Oczywiście w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe, także i to, by trądzik mechaniczny się nie pojawił. Są różnorodne sposoby na to, by przeciwdziałać wystąpieniu zmian trądzikowych. Po pierwsze, działania zapobiegawcze będą polegały na wyeliminowaniu wszystkich czynników powodujących powstawanie trądzikowych wykwitów. Chodzi oczywiście o wyeliminowanie nadmiernego i bardzo częstego pocierania skóry, które – jak wiadomo – może spowodować wystąpienie zmian.

Po drugie, trzeba także pamiętać, żeby zawsze starannie oczyszczać skórę trądzikową. To pozwoli uniknąć blokowania ujścia gruczołów łojowych.

Jeżeli, mimo naszych starań, trądzik jednak się pojawi, to wówczas nie pozostaje nam nic innego jak wizyta u doświadczonego specjalisty. Lekarz zaleci zastosowanie właściwej kuracji.

Jak leczyć trądzik mechaniczny?

Sposobów leczenia trądziku mechanicznego może być wiele. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kuracje lecznicze nie będą się zbytnio różniły od typowego leczenia trądziku pospolitego.

Dlatego też w kuracji (na samym początku)znajdą zastosowanie preparaty, działające miejscowo. W momencie, gdy one nie przyniosą pożądanych efektów, wówczas lekarz zwykle decyduje o zastosowaniu kuracji ogólnej. Oprócz tego nie wolno zapominać o stosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych do cery trądzikowej (są one konieczne niemal przy każdej kuracji antytrądzikowej). Ich zastosowanie jest niezbędne z tego względu, iż są one w stanie przeciwdziałać zaczopowaniu ujść gruczołów. Dzięki temu trądzik nie pojawia się.

Jeśli mówimy o leczeniu trądziku, to trzeba szerzej wspomnieć o właściwej pielęgnacji. Warto stosować tylko takie kosmetyki, które będą delikatne i nie wywołają podrażnień. Podczas leczenia nie powinno się stosować mydeł ( do mycia skóry), gdyż działają one wysuszająco. Nie powinniśmy również korzystać ze specyfików, które w swym składzie mają spirytus salicylowy, bądź alkohol. Są to składniki, które przyczyniają się do tworzenia podrażnień.

A co zatem stosować? Otóż najlepiej sprawdzą się kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej. Mogą to być na przykład kremy (szczególnie popularny jest Revitol Spot Gel, albo też Acnezine). Ponadto można stosować różnorodne maści, które zawierają kwas azelainowy (czasem i salicylowy).

Jeżeli zastosowanie dostępnych środków na trądzik nie daje zbyt dobrych rezultatów, to stosuje się wówczas leczenie oparte na antybiotykach ( najczęściej wykorzystuje się pochodne witaminy A).

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.