twarz
Trądzik pospolity to dolegliwość, która dotyka piętnaście procent ludzi. Z problemem trądziku boryka się przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania. Jednak schorzenie to dotyka także osoby między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia.

Występowanie trądziku związane jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych oraz rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Niewątpliwie na powstawanie trądziku mają hormony. Hormony stymulują produkcję łoju, a także rozrost gruczołów łojowych. W przypadku gdy następuje wzmożona produkcja łoju, zaczyna się on gromadzić, co powoduje zatykanie gruczołów. Na tym etapie dołączają bakterie beztlenowe. Wytwarzają one enzymy, których zadaniem jest rozkład tłuszczów. W wyniku działania bakterii powstają wolne kwasy tłuszczowe, które mają właściwości drażniące. Wtedy powstają pierwsze objawy trądziku: zaskórniki, krostki, grudki.

By zapobiec powstawaniu trądziku pospolitego, warto sięgnąć po specjalne antybakteryjne żele czy pianki do oczyszczania twarzy. W leczeniu trądziku stosuje się antybiotyki. W łagodnych formach trądziku pospolitego można samemu wypróbować preparaty kosmetyczne i słabo działające leki dostępne w aptekach bez recepty. Pomogą również suplementy diety, których dostępność na rynku z roku na rok zwiększa się.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.