Istnieje teoria, że pierwsze trzy miesiące życia dziecka należałoby uznać za czwarty trymestr, czyli kontynuację ciąży, czas, podczas którego dziecko jest w pełni uzależnione od rodzica, wymaga od niego stałej uwagi: częstego karmienia, noszenia, przytulania. Gdy osiągnie następny po nim etap rozwoju, jest dużo lepiej… Mija wiele kłopotów, z którymi muszą zmierzać się rodzice niemowlaka.

Zagubieni w świecie

Dzieci do trzeciego miesiąca życia wydają się zagubione w świecie. Znajdują w nim oparcie tylko w jednej osobie: rodzicu, który z miłością oraz pełną akceptacją pozwala im przetrwać najgorsze chwile.

Nieprzystosowanie do życia poza brzuchem uwidacznia się na wiele sposobów. Wszelkie układy dzieci nie są w pełni rozwinięte, co wiąże się z konkretnymi problemami. Z powodu braku wyspecjalizowania układu nerwowego dziecko może mieć problem z opanowaniem swojego ciała: drżenia, wymachu nóżek i rączek, co utrudnia zasypianie. Z powodu nierozwiniętego układu pokarmowego maluch narażony jest na kolki, płacz niemożliwy do utulenia oraz ulewanie. Maluchy mają tak wrażliwą skórę, że często pojawiają się na niej zmiany, krostki czy miejsca zaczerwienione.

Zainteresowanie otoczeniem

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, kiedy maluch zaczyna się interesować otoczeniem. Rodzice często to wykorzystują, wprowadzając pierwsze zabawki dla dzieci. Maluch chętnie zaczyna łapać grzechotki oraz badać odmienne formy. Na tym etapie również trudność może przynosić karmienie piersią. Wcześniej wystarczyło, by mama odsłoniła pierś, by niemowlę zaczęło z chęcią ssać, kolejne etapy rozwoju pokazują, ze poza mlekiem i ciepłem matki istnieje coś jeszcze. Dziecko z dużym zainteresowaniem bada swoje ciało i rączki. Maluch coraz lepiej radzi sobie również w pozycji leżącej na brzuszku.

Łatwiejsza opieka

Opieka nad dzieckiem, które kończy trzy miesiące nie wiąże się już z takimi obawami u początkujących rodziców, jakie towarzyszą im na początku rodzicielstwa. Wszystko dzięki temu, że maluch jest już dużo większy niż przy porodzie, nie wydaje się już tak delikatny i bezbronny. Rodzice, którzy mieli czas poznać swoje dziecko oraz wypracować sposób postępowania w trudnych sytuacjach, czują się pewniej. Ponadto niemowlę w tym wieku już jest bardziej komunikatywne, ma żywszą mimikę, częściej się uśmiecha, co stanowi niejako rekompensatę trudów dla zapracowanych, zmęczonych i zabieganych młodych rodziców.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.