Ulga prorodzinna w roku 2010  pozostaje bez zmian. Odliczenie wynosi 1112,04 zł za cały rok czyli 92,67 zł za miesiąc. Brak zmiany wynika z tego, iż od roku 2009 obowiązuje stała kwota zmniejszająca podatek, która jest określona w pierwszym przedziale skali podatkowej a od niej zależy wysokość ulgi. Ulga polega na odliczeniu od podatku dochodowego (po odliczenia składki zdrowotnej) wyznaczonej kwoty na każde dziecko.

Biuro rachunkowe KrakówUlga prorodzinna przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego osoba odliczająca ulgę wykonywała władzę rodzicielską lub pełniła funkcję opiekuna prawnego (jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało). Z ulgi mogą skorzystać podatnicy jedynie rozliczający się na zasadach ogólnych (wg PIT-37 lub PIT-36). Odliczenia może dokonać jeden z rodziców lub oboje, w dowolnym przedziale, ulga przysługuje na każde dziecko w odrębnej wysokości.  Dokonuje się go w zeznaniu rocznym, podając liczbę dzieci, numery PESEL, a na żądanie urzędu skarbowego podatnik musi przedstawić akt urodzenia dziecka lub zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka.  Korzystający z ulgi prorodzinnej podatnicy nie mogą wnosić, od 2009r, o dokonanie jej rozliczenia przez zakład pracy lub ZUS (PIT-40, PIT-40A), nie mogą składać oświadczeń pracodawcy. Każdy podatnik, który chce rozliczyć ulgę, musi samodzielnie wypełnić zeznanie roczne PIT, na podstawie otrzymanego PIT-11 lub PIT-40A/11A z ZUS. Ulga prorodzinna nie przysługuje podatnikom, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania: podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową, zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych, podatkiem tonażowym.

Artykuł powstał przy współpracy Biura Rachunkowego Anmar z Krakowa.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika