Bardzo często zdarza się, że darczyńcą lub obdarowanym jest osoba będąca w związku małżeńskim. W rzeczywistości może to spowodować pewne trudności formalne związane z określeniem, czy darowany przedmiot wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków czy też majątku prywatnego danej osoby.

Darczyńca będący w związku małżeńskim

 

W przypadku, gdy darczyńca jest osobą będącą w związku małżeńskim, a przedmiotem darowizny jest przedmiot należący do majątku osobistego, nie jest wymagana w takiej sytuacji zgoda drugiego małżonka. Do przedmiotów majątku osobistego można zaliczyć:

  • rzeczy nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego;
  • przedmioty, które zostały nabyte w drodze umowy darowizny;
  • nagrody za wybitne osiągnięcia.

Darowizna przedmiotu, który należy do majątku wspólnego

 

W przypadku, gdy przedmiotem darowizny jest rzecz należąca do majątku wspólnego, konieczne będzie uzyskanie zgody drugiego małżonka. W tym przypadku zgodna obojga będzie niezbędna. Jednak istnieje kilka wyjątków od tej zasady, gdzie zgoda drugiego małżonka nie będzie miała znaczenia. Nakaz wspólnej zgody małżonków nie będzie obowiązywał, gdy chodzi o:

  • prezenty i upominki;
  • drobne datki;
  • jałmużnę.

Należy pamiętać jednak, że darowizny nie związane ze zwyczajami lub o znacznej wartości będą wymagały zgody drugiego małżonka. W umowie darowizny w takim przypadku wpisuje się w miejsce darczyńcy dwie osoby, oraz należy pamiętać o podpisie obu osób.

 

Umowa darowizny w przypadku rozdzielności majątkowej

 

W sytuacji, gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, powoduje to, że każde z nich będzie dysponowało odrębnym majątkiem. Darowizna w takim przypadku będzie darowizną przedmiotu należącego do osobistego majątku danego małżonka, czyli podpis drugiego małżonka nie będzie konieczny.

 

Jeśli małżonkowie zakupią za wspólne pieniądze przedmiot powstaje między nimi w tym momencie wspólność ułamkowa, która dotyczy danego przedmiotu  W przypadku darowania takiego przedmiotu również niezbędna będzie zgoda współmałżonka. Należy pamiętać, że przedmioty użytku codziennego są objęte wspólnością ustawową.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.