Płaca minimalna określana jest w Polsce jak najniższa z pośród możliwych płac. Najczęściej jest ona ustalana u na drodze prawnej przez Komisje Trójstronną, celem tego ustalenia nieprzekraczalnego minimum płacowego jest wykluczenie szkodliwej dla pracowników konkurencji pracodawców.

Ustawa o wynagrodzeniu minimalnym

Ustawa ustalająca płacę minimalną oraz jej zasady ustała uchwalona 10 października 2002 roku. Od tej pory płaca minimalna podskoczyła z kwoty 760 złotych brutto do obecnie obowiązującej sumy 1600 zł brutto, która weszła w życie 1 stycznia 2013 roku.  Ustawa tyczy się jednak jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę a podana kwota dotyczy pracy wykonywanej na pełen etat. W przeliczeniu na rękę pracownika dostaje około 1200 złotych netto.

Kiedy dostaniesz mniej?

Ustawa przewiduje, że można płacić 80% minimalnego wynagrodzenia pracownikowi który podjął się pierwszej pracy w swoim życiu. Czas takiego obniżenia płacy może trwać przez okres czasu. Z pewnością mniej niż płaca minimalna zarabiać będą osoby wykonujące te same pracę tyle, że na podstawie umowy cywilno-prawnej  zwanej również umową zlecenie lub potocznie umową śmieciową. Ustawa nie obejmuje osób nie będących pracownikami a w świetle kodeksu http://www.wiadomosci24.pl/artykul/najnizsza_krajowa_czy_europejska_259041.html, osoby zatrudnione na umowę zlecenie nimi nie są – są zleceniobiorcami.

Kto ustala kwotę

Jak co roku, kwota ustalana jest dzięki działaniom i ustaleniom Komisji Trójstronnej w której skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych (pracowników), pracodawców a także strona rządowa. Dzięki porozumieniom i negocjacjom muszą oni ustalić kwotę płacy minimalnej do dnia 15 lipca. Jeżeli do tego czasu płaca minimalna nie zostanie ustalona i ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” wówczas sprawę przejmuje rząd która zgodnie z ustawą ma na ogłoszenie tej kwoty czas do dnia 15 września.

Minimalna krajowa w innych krajach

Polska jeszcze na 2 lata przed przystąpieniem do Unii Europejskiej podpisała akt podobnie jak obecnie 20 innych krajów ustanawiający płacę minimalną za wykonywaną pracę na umowę o pracę w ustalonej kwocie na pełen etat. Można naturalnie stwierdzić, iż nie dzieje się nam źle na naszej „zielonej wyspie” bo jesteśmy przecież na pierwszym miejscu pod względem płacy minimalnej w krajach nowej Unii, jednak powinniśmy nie siadać na laurach i mierzyć się z najlepszymi.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.