hale staloweProwadzenie działalności w hali stalowej jest dziś czymś tak powszechnym, że często co młodsi sklepikarze czy sprzedawcy nie potrafią sobie wyobrazić innej formy prowadzenia interesu. Komfort, jaki daje im przestronność hali, sprawia, że nie muszą się oni martwić o wiele.

Jednak dużo większe zmartwienia posiadają właściciele wynajmujący hale stalowe. To do ich obowiązków należy upewnienie się, czy stan techniczny będzie spełniał wszelkie normy techniczne, w tym między innymi od niego zależy, czy konstrukcje stalowe będą odporne na działanie wysokich temperatur w przypadku pożaru.

Jakie skutki wywołuje pożar w konstrukcji stalowej?

Wszelakie zagrożenie ogniowe zawsze pustoszy budynek. Jednak zazwyczaj jeśli nie dojdzie do naprawdę dużego pożaru, ściany z betonu czy cegieł są w stanie wytrzymać większość czasu. Nie są uszkodzone po zakończeniu akcji gaśniczych, choć to zawsze zależy od samej konstrukcji.

Natomiast hale stalowe są skonstruowane nieomal w całości z żelaza i stali. A materiały te są, jak łatwo się domyśleć, podatne na działanie ognia. Jeśli dochodzi do wybuchu pożaru w halach, konstrukcje stalowe mogą bardzo szybko powyginać się. W efekcie cały szkielet może się zawalić, co pociągnie za sobą jeszcze więcej ofiar, niż sam ogień byłby w stanie szkód wyrządzić.

Jak hale stalowe są chronione przed ogniem?

Sposobów na ochronę konstrukcji stalowych przed działaniem wysokich temperatur jest kilka:

  • Można stosować farby pęczniejące ogniotrwałe, które będą nadymać się przy określonej temperaturze. Dają podstawową ochronę przed ogniem na jakieś 10-30 minut.
  • Stosowanie okładzin z wełny kamiennej lub innego materiału. W zależności od grubości chroni nawet do 1 godziny.
  • Zatopienie konstrukcji stalowej w betonie z domieszką wełny mineralnej. Pozwala nieomal w całości izolować od ciepła konstrukcję.

Oprócz tego każde hale stalowe powinny posiadać system gaśniczy. I nie mówimy tutaj o zawieszeniu gaśnicy na ścianie, lecz montażu profesjonalnego systemu gaśniczego z wykrywaniem dymu oraz ognia.

Dopiero takie zabezpieczenia pozwolą na zminimalizowanie szkód wyrządzonych konstrukcjom stalowym.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.