Pierwsza sugestia czerpie spośród 1189 r., pierwotnie mienie książęca. egzystują sposobności (m.in. uwaga w kronice Jana Długosza), że w Opatowie była naczelna Kraj nad Wisłą komandoria templariuszy zaprojektowana w ciągu terminów Henryka Sandomierskiego, jaki uczestniczył w krucjatach do Ziemi Świętej obok boku rycerzy-zakonników. resztą monastyru templariuszy ma istnieć pozornie kolegiata św. Marcina.

Przyjmuje się, iż ok. 1237 r. spośród nadania książęcego Henryka Brodatego Opatów jak jeden mąż z kilkunastoma wsiami odbył na atrybut biskupów lubuskich. W 1282 r. biskupi uzyskali od momentu arcyksięcia Leszka Czarnego priorytet umożliwiający uhonorowanie wsiom plus miastom moralna niemieckiego – reportaż ten dopuszczany istnieje wewnątrz akt kubek w kubek (choć drastycznie zmieniony odkąd podobnych czynów spośród tego okresu) spośród nadaniem na rzecz Opatowa godziwa magdeburskiego – egzystowała owo zwierzchnia lokacja na terenie grodziska (Żmigrodu), druga lokacja dysponowała położenie ok. 1328 r. zaś pętała się z translacją na przeciwległy krawędź rzeczek Opatówki.

Od XV w. aż do utraty suwerenności Opatów był miejscem sejmików województwa sandomierskiego.

Podczas napadu Tatarów w 1502 r. pozostał nieomal definitywnie trefny. W 1514 r. poprawna opatowskie kupił kanclerz gigantyczny ostateczny Krzysztof Szydłowiecki. obwarowane (z tego periodu ochroniły się do współcześnie szczątki murów municypalnych spośród jedyną uchowaną bramką – Warszawską). Po kostuch Szydłowieckiego miasto było własnością z rzędu: Tarnowskich, Ostrogskich, Lubomirskich, Potockich natomiast Karskich tudzież aż do 1864 r. zostawało właściwością własną.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.