Pierwsza wzmianka zapoczątkuje z 1189 r., początkowo właściwość książęca. stanowią przesłanki (m.in. posłowie w kronice Jana Długosza), iż w Opatowie egzystowała początkowa Rzeczpospolita Polska komandoria templariuszy przewidziana wewnątrz czasów Henryka Sandomierskiego, kto asystował w krucjatach aż do Ziemi Świętej tuż przy boku rycerzy-zakonników. końcówką monastyru templariuszy ma być ponoć kolegiata św. Marcina.

Przyjmuje się, że ok. 1237 r. spośród nadania książęcego Henryka Brodatego Opatów zabytki społem spośród kilkunastoma wsiami pokonał na właściwość biskupów lubuskich. W 1282 r. biskupi otrzymali od arcyksięcia Leszka Czarnego przywilej umożliwiający nadanie wsiom również miastom porządna niemieckiego – dowód ten pozwalany jest w ciągu akt nieodróżnialny (choć kanonicznie niepodobny odkąd analogicznych czynów spośród tego okresu) spośród wzięciem dla Opatowa zacna magdeburskiego – stanowiła to główna lokacja na terenie grodziska (Żmigrodu), druga lokacja bazowała położenie ok. 1328 r. także pakowała się z translacją na przeciwległy krawędź rzeki Opatówki.

Od XV w. do strat niezawisłości Opatów był położeniem sejmików województwa sandomierskiego.

Podczas najazdu Tatarów w 1502 r. pozostał w pewnym sensie w pełni niekompletny. W 1514 r. wyborna opatowskie kupił kanclerz obfity przemożny Krzysztof Szydłowiecki. ufortyfikowane (z tego periodu ochroniły się aż do współcześnie szczątki murów miejskich spośród wyłączną zachowaną furtką – Warszawską). Po kostuch Szydłowieckiego gród było własnością raz za razem: Tarnowskich, Ostrogskich, Lubomirskich, Potockich zaś Karskich zaś aż do 1864 r. pozostawało właściwością intymną.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.