Bardzo ważne w prawidłowym rozwoju dziecka jest kontrolowanie jego wzrostu oraz wagi. Pomimo tego, że większość rodziców zdaje sobie z tego sprawę i stara się kontrolować swoje dziecko, to ponad 40% rodziców nie przeprowadza regularnych pomiarów, a co dziesiąty nie robi tego w ogóle.

Oczywiście nie należy przesadzać i zbyt często dokonywać pomiarów i niepotrzebnie stresować dziecko, jednak warto samemu przyglądać się dziecku, aby zapobiec współczesnemu wrogowi – nadwadze. Wagi kojarzą nam się najczęściej z tymi znajdującymi się na ladzie sklepowej (waga sklepowa), na targu (waga wisząca) czy w hipermarketach, gdzie sami możemy zważyć swoje zakupy. Oczywiście wyobrażając sobie wagę przed oczami mamy tą, która stoi w naszej łazience i na której stajemy codziennie rano, aby skontrolować czy nasza masa ciała się zwiększyła czy zmniejszyła.

Od pierwszych chwil życia mamy styczność z wagami. Nasz pierwszy kontakt z wagą odbył się podczas narodzin, wówczas mieliśmy styczność z wagą wiszącą, niemowlęcą. Współczesne wagi wiszące wykorzystywane w medycynie, posiadają elektroniczne wyświetlacze, więc nie ma mowy o pomyłce podczas pomiaru dziecka. Specjalną elektroniczną wagę niemowlęcą można wykorzystywać w domu i kontrolować rozwój swojej pociechy.

Dokonywanie regularnych pomiarów, za pomocą tradycyjnej wagi, to nie wszystko. Nie wystarczy zważyć dziecko i zmierzyć, ważne jest również naniesienie pomiarów na siatkę centylową. Najprościej mówiąc jest to wykres pokazujący jak z upływem czasu zmienia się wzrost i waga dziecka. Zapisywanie wszystkich pomiarów umożliwia ocenę tego, czy dziecko faktycznie prawidłowo się rozwija czy jednak wymagana jest wizyta u specjalisty. Warto mieć na uwadze, że rozwój dziecka jest zależny od jego płci, oznacza to, że dziewczynki i chłopcy będą rozwijali się w inny sposób.

Tępo rozwojowe współczesnych dzieci jest tak szybkie, więc nawet ich rozwój ulega zmianie i nie można porównywać wciąż tą samą krzywą centylową. Co pewien czas jest ona uaktualniana, tak aby jak najlepiej odzwierciedlić tępo rozwoju dziecka.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika