Prowincja Walencja to największa z trzech prowincji tworzących Wspólnotę Walencką. Usytuowana jest w centrum hiszpańskiego, śródziemnomorskiego wybrzeża. Otwiera się na zatokę Walencką, od lądu zamyka ją grupa średniej wysokości gór i wijących się równin Aragonii i Kastylii- La Manchy.

Plaża

Od morza sąsiaduje z Balearami. Położona, w mniej więcej takiej samej odległości, między dwoma najważniejszymi miastami hiszpańskimi: Madrytem i Barceloną. Walencja utożsamiana jest z Morzem Śródziemnym, ponieważ kultura wywodząca się od starego Mare Nostrum (Nasze Morze, określenie pochodzące z czasów Cesarstwa Rzymskiego, oznaczało Morze Śródziemne, które z każdej strony otoczone było Cesarstwem Rzymskim) manifestuje w każdej formie zachowań socjalnych.

Miasto Walencja jest administracyjną stolicą Wspólnoty Walenckiej, a zarazem centrum regionu L’Horta. Jest to miasto o największej gęstości zaludnienia we Wspólnocie, otoczone szerokim pasem średniej wielkości ośrodkami miejskimi o zwartej zabudowie, ze średnią gęstością zaludnienia wynoszącą 1600 osób na kilometr kwadratowy.

Zwiedzanie miasta należy rozpocząć od Starego Miasta. Aż do połowy XIX wieku było ono otoczone murem i wewnętrzną drogą. Pozostałością są dwie wieże obronne – Torres de Serranos i Torres de Quart oraz ruiny muru tworzące piwnicę Walenckiego Instytutu Sztuki Współczesnej. Najwięcej dorobku artystycznego znajduje się w dzielnicy La Seu i La Xerea. Są tam pozostałości z czasów rzymskich pod ruinami pochodzenia arabskiego i kościołami oraz pałacami współczesnymi.

Dzielnica El Mercat to dzielnica związana z handlem. Znajdują się tu dwa budynki- symbole handlu Gotycki budynek La Lonja, uznany przez UNESCO jako dziedzictwo kultury, olśniewa salonem kolumnowym, gdzie stare tablice handlowe, na których finalizowano umowy są do dziś używane.

Po zewnętrznej stronie „starej dzielnicy” są tereny mieszkalne, komunikacyjne, parki. Jest to część miasta o modernistycznej architekturze. Warto odwiedzić tu ogrody Viveros, Museo de Bellas Artes (Muzeum Sztuk Pięknych), Palau de la Musica (Pałac Muzyki), park dla dzieci Gulliver oraz słynny kompleks wypoczynkowo – kulturalny Ciutat de les Arts y de les Ciencies (Miasto Sztuki i Nauk).

Miasto kończy się nad morzem, gdzie znajduje się port oraz plaże Las Arenas i La Mavarrosa.

Życie nocne,restauracje

Wiadomo, iż Walencjanie wiedzą jak pracować, ale co ważniejsze, wiedzą jak się bawić. Turyści mają do dyspozycji bogatą ofertę barów, restauracji, klubów. Avenida de Aragon, Plaza de Conovas,obszar wokół Plaza de Honduras i Xuquer, ulica Jean’a Ilorensa to kilka z wielu miejsc gdzie możesz znaleźć bary, restauracje, puby i poznać ludzi, gotowych spędzić z Tobą czas na dobrej zabawie.

Potrawą narodową jest Paella. Musisz również spróbować „Arroz Banda” (z rybą) lub „Arroz Negro”.(z mątwy).

Wspaniałe walenckie wina zawsze towarzyszą tym potrawom- zwłaszcza białe wina z regionów „Alto Turia” i „Serrenia” lub czerwone z „Campo de Lliria”.

Walencja, posiada bardzo dobre warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów, a zwłaszcza sportów wodnych.

.Można tu również grać w golfa. Najbardziej znane pola golfowe to: El Saler Golf Club (na 29 miejscu w światowym rankingu pól golfowych), Oliva Nove, LEscorpion, oraz El Bosque.

Rozwija się tu żeglarstwo, sporty związane z nurkowaniem, czemu służą liczne porty: Canet dEn Berenguer, Pobla de Farnals, Puerto Saplaya, Real Club Nautico de Valencia (Walencjański Królewski Klub Żeglarski), La Albufera and Cullera, Gandia i Oliva.
Możliwe są także wycieczki górskie – piesze i rowerowe, wspinaczka, spływy rzekami, jazda konna, lotniarstwo i wiele innych sportów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.