emerytura1W roku 2008 został pobity kolejny „emerytalny rekord” – na emeryturę przeszło ponad 250 tysięcy Polaków. Aż 80% całości stanowiły wcześniejsze emerytury. Jest to liczba ogromna, tym bardziej, jeżeli odniesiemy ją do średniej z lat poprzednich – do 2006 roku wynosiła ona 100 tys. osób, czyli o 60% mniej niż w roku ostatnim.

Pocieszeniem dla polskiej gospodarki jest to, że od stycznia na wcześniejsze emerytury nie mogą przechodzić już artyści , dziennikarze, kierowcy ciężarówek, większość  nauczycieli i osób pracujących w kolei. Mimo że lista tych zawodów jest dosyć krótka, łącznie prawo do wcześniejszej emerytury stracił prawie milion Polaków. Prawdopodobnie właśnie zapowiedź ograniczenia przywilejów była główną przyczyną masowego odchodzenia na emeryturę w zeszłym roku. Dla wielu osób było jedyne wyjście. Obawiali się, że wcześniejsza emerytura przestanie ich dotyczyć. Nie ma czemu się dziwić –  w przeciwnym wypadku w większości przypadków musieliby pracować kolejne pięć lat.  Dodatkowo nie zapominajmy, że zgodnie z polskim prawem osoby na wcześniejszej emeryturze mogą pracować na pół etatu. Taka pensja łącznie z emeryturą często umożliwia im osiągnięcie wyższego miesięcznego dochodu niż podczas pracy na pełen etat.  Z drugiej jednak strony nie zapominajmy, że im krótszy czas pracy, tym niższe świadczenia emerytalne. Cóż, każdy kij ma dwa końce.

Wcześniejsze emerytury do niewyobrażalny koszt dla budżetu państwa – na świadczenia dla nowych emerytów rząd wyłożył już w tym roku dodatkowe ponad trzy miliardy złoty. Ale to dopiero początek, ponieważ w starzejącym się społeczeństwie, ZUS nie będzie w stanie pokryć wszystkich kosztów. A wtedy państwo będzie zmuszone w coraz większym stopniu finansować wcześniejsze emerytury.

O autorze

Jestem absolwentem kierunku "Finanse i bankowość" na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonuję się tematami związanymi z rynkiem finansowym w Polsce i na świecie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika