Od kilku lat obserwujemy jak zmieniają się weselne zwyczaje, a razem z nim weselne menu. Na ślubnym stole goszczą nie tylko coraz bardziej oryginalne potrawy, ale również trunki. Goście mogą wybierać spośród wielu oryginalnych alkoholi – od tradycyjnej wódki po wysublimowane wina, pochodzące z różnych części świata. Ale jak dobrać odpowiednie wino spośród licznych dostępnych na rynku rodzajów? Pamiętajmy, że nie wszyscy goście są koneserami –  dobierając wino na wesele sięgnijmy po smaki, które zadowolą wszystkich zaproszonych i jednocześnie nie zawiodą znawców tego alkoholu.

Jak urozmaicić ślubne menu

Wino stanowi dopełnienie potraw i pomaga wydobyć ich smak. Łącząc odpowiedni rodzaj wina z potrawami i preferencjami gości możemy zasięgnąć porady sommeliera, tzn. profesjonalisty którego zawodem jest dobór wina. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na taką usługę, możemy trzymać się sprawdzonych standardów: białe wino do ryb, drobiu i owoców, czerwone do mięs. Z kolei do deserów… i oczywiście do wznoszenia toastów, najlepsze będzie wino musujące. To jednak duże uproszczenie. Tak naprawdę nie ma prostego podziału – ryba rybie nie równa, tak samo jak mięsno może być przyrządzone w wytrawny sposób lub „na słodko”. Odpowiedni wybór wina zależy od tego z jaką potrawą i jakim sosem mamy do czynienia. Aby jednak nie przerazić przyszłych Państwa Młodych  poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek jak dobrze skomponować zestaw – uroczysta kolacja plus wino. Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pozwolą dokonać państwu dobrego wyboru, który zadowoli najbardziej wymagających gości weselnych.

Na początek uczty, w ramach aperitifu, wprawiamy gości w dobry nastrój serwując delikatne wino musujące. W tej roli doskonale sprawdzi się prawdziwy wykwintny szampan, idealny do świętowania tak wspaniałej uroczystości jak ślub może być np. Mumm Cordon Rouge ( jako ciekawostkę dodajemy, że to oficjalny szampan F1). Na aperitif możemy podać także wino musujące. Aby mieć jednak pewność, że jest to wino wysokiej jakości, pamiętajmy żeby wybierać to które produkowane jest metodą szampańską. Oryginalnym akcentem byłoby np. australijskie wino Jacob’s Creek Chardonnay Pinot Noir.

Jako pierwsze powinno się serwować zawsze wino białe, zwłaszcza jeśli planujemy przystawki. Białe wino podajemy zawsze dobrze schłodzone, w temperaturze ok 10 – 12 stopni. Trzymając się kierunku australijskiego, możemy sięgnąć po wytrawne  Jacob’s Creek Chardonnay. Jego smak z nutą melona, brzoskwini i orzechów będzie pasował do wielu dań z makaronami czy risotto. Bardzo dobrze zaprezentuję się tu także niezwykle aromatyczne wino Montana Sauvignon Blanc –  propozycja bardzo interesująca, bo Montana to wino pochodzące aż z Nowej Zelandii, kolebki szczepu Sauvignon Blanc.

Do kolejnych dań, zwłaszcza jeśli są to potrawy z czerwonym mięsem, w większości przypadków świetnie sprawdzi się wytrawne wino czerwone. Wina czerwone dostępne są w wielu ciekawych odmianach, np. doskonale komponujące się z potrawami wina wyprodukowane na bazie jednego najsłynniejszych szczepów – Shiraz. Miejscem, które słynie z produkcji tego szczepu jest Australia – warto zatem spróbować win z tego kraju. I tak w ramach jednej z największych marek win australijskich – Jacob’s Creek, możemy znaleźć kilka win produkowanych na bazie Shiraz. Na przykład  Jacob’s Creek Reserve czy Shiraz Caberbet, które doskonale pasują do czerwonych mięs, dziczyzny oraz serów. Inna odmiana czyli Grenache Shiraz to wino dla tych którzy zdecydują się na oryginalną formę przyjęcia –  z wykorzystanie grilla.

W dzisiejszych czasach, kiedy oferta sklepów jest bogata jak nigdy wcześniej, warto poświęcić dodatkowy czas na dobranie odpowiednich win do weselnego menu. Przedstawione powyżej to wyszukane przez nas i sprawdzone propozycje win, które – mamy nadzieję – zachęcą do poszukiwań i zainspirują do samodzielnego stworzenia karty win. Goście z pewnością docenią ten akcent.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.