W poprzednim z naszych artykułów napisaliśmy kilka zdań o witaminach – czym są, jak działają oraz jaki jest ich podział. Był to niejako wstęp do dzisiejszego artykułu w którym przybliżymy Państwo charakterystyki konkretnych witamin. Dowiecie się w jakich pokarmach występuje dana witamina, jak działa na nasz organizm oraz jakie skutki powoduje ich nadmiar lub niedobór.

Witamina CWitamina C:

Najpopularniejszą witaminą jest najprawdopodobniej witamina C. Znaleźć ją możemy w wielu popularnych produktach spożywczych wśród których należy wymienić: ziemniaki, kapustę kiszoną, owoce dzikiej róży, czarne jagody, maliny, jeżyny, owoce cytrusowe, paprykę, brukselkę, kapustę, cebulę, szpinak, brokuły, kalarepę, jabłka, soję, pomidory, karczochy.

Witamina C poprawia czas gojenie się ran, wspiera naszą odporność oraz poprawia stan tkanki łącznej.

Niedobór witaminy C powoduje szkorbut, natomiast jej nadmiar może spowodować wysypki skórne, zaburzenia w układzie pokarmowych i nerwowym, problemy z nerkami oraz co mało kto wie – może uzależniać.

Dzienne zapotrzebowanie na ten rodzaj witaminy wynosi ok. 60 mg na dobę.

Witamina A:

Witamina A odpowiada za nasz wzrok po zmroku, zmniejsza rogowacenie naskórka, chroni naszą skórę przed promieniowanie UV oraz poprawia koloryt skóry.

Witaminę A możemy znaleźć w takich produktach jak: jaja, wątroba, mleko, masło, ser, jagody, szpinak, tran, produkty mleczne oraz tłuste mięso. Ponadto jako prowitamina występuje w marchewce, pomidorach, sałacie, groszku zielonym i owocach dzikiej róży.

Gdy w naszym organizmie zabraknie witaminy A, możemy być narażenia na tzw. „kurzą ślepotę” oraz zmiany skórne. Jej nadmiar natomiast zmniejsza uwapnienie kości, powiększa wątrobę, powoduje bóle stawów i głowy.

Witamina D:

Witaminę D znajdziecie Państwo w tranie, wątrobie, maśle, jajkach, mleku oraz w mięsie.

Odpowiada ona za wchłanianie wapnia w naszym organizmie oraz metabolizm tkanki kostnej.

Już po wstępie możemy się domyślić co nam grozi w przypadku awitaminozy, jest to krzywica w przypadku dzieci oraz osteoporoza u dorosłych. Jeśli jednak dostarczymy organizmowi więcej witaminy D niż powinniśmy, jesteśmy narażenie na złamania kości i demineralizację, brak apetytu, nudności, osłabienie organizmu, wzmożone oddawanie moczu, świąd skóry, bóle głowy oraz opóźnienie umysłowe. Jak widzimy skutki przedawkowania są bardzo poważne.

Dzienne zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na ten rodzaj witaminy to 20-60 ng/ml.

W kolejnym artykule postaramy się opisać kolejne rodzaje witamin, wypatrujcie naszych artykułów.

O autorze

Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.