Velebit

Velebit

Chorwacja to dla wielu tylko i wyłącznie Adriatyk. Tłumy turystów ciągną na wybrzeże, a wystarczy tylko odwrócić się w drugą stronę, by zobaczyć wspaniałe, wysokie góry, ze znakomitymi szlakami, góry pełne nieodkrytych miejsc, jaskiń i grot, które woda wydrążyła w wapiennej skale. Miłośnicy wspinaczki znajdą tu rewelacyjne ścianki, godna polecenia jest zwłaszcza Paklenica, w masywie Velebit, znajdująca się na terenie Parku Narodowego Paklenica, który tworzą dwa duże wąwozy – Wielka i Mała Paklenica. Od strony morza równolegle wcinają się w góry, łącząc się z systemem dolin. Najwyższy szczyt w obrębie parku, to Vaganski vrh, 1757 m.n.p.m. Jest tu także najwyższa skalna ściana w Chorwacji – Anica Kuk, 712 m. Warto więc, zamiast skupiać się na poszukiwaniu noclegów typu Trogir apartamenty, zapakować plecak, zabrać ze sobą namiot i ruszyć w chorwackie góry.

Góry Velebit są najdłuższym pasmem Gór Dynarskich i dzięki nim wakacje w Chorwacji wcale nie musi oznaczać spędzania całych dni nad morzem. Są tu liczne szlaki piesze i rowerowe. Są tu zarówno trasy wymagające od wędrowców wysiłku i umiejętności, ale są także szlaki, z którymi poradzi sobie dosłownie każdy. Najbardziej znaną trasą jest Premužićeva staza o długości 57km. Ze szczytów rozciąga się przepiękny widok na morze Adriatyckie i wyspy. Góry Velebit są parkiem narodowym, który w roku 1978 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W parku można uprawiać rafting, wspinaczkę wysokogórską, można wybrać się na ryby, lub po prostu spacerować.

We wsi Kuterovo, w okolicach Parku Narodowego Velebit można odwiedzić schronisko dla niedźwiedzi. Żyją tu osierocone misie, które mimo iż w schronisku mają warunki zbliżone do naturalnych, nigdy nie będą mogły wrócić na wolność, ponieważ nie poradzą sobie bez ludzkiej pomocy.

Velebit to góry o dzikich krajobrazach, gdzie można kilometrami przemierzać szlak i nikogo nie napotkać. Idealne miejsce dla osób poszukujących spokoju i ciszy, które nie przepadają za tłumami turystów. Góry obfitują w krasowe doliny, kotliny, kotły śnieżne i wąwozy. Kilka lat temu odkryto tu najgłębszą w kraju i jedną z dziesięciu najgłębszych na świecie jaskiń – jaskinię Lukina jama (1392 m n.p.m.), stanowiącą marzenie niejednego grotołaza.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.