Produkowanie wędlin i kiełbas jest znane człowiekowi od wielu tysięcy lat. Obecnie nadal w produkcji stosuje się wiele rozwiązań, jakie zostały odkryte wiele lat temu.

Do takich rozwiązań możemy zaliczyć osłonki naturalne w jakie wkładane jest mięso. Takie  jelita naturalne zbudowane są z błony kolagenowej, a ich walorem jest neutralny wpływ na zdrowie człowieka. W ten sposób możemy bez przeszkód zjeść kiełbasę jaka znajduje się w naturalnej osłonce.

Z tego powodu w produkcji  wysokiej jakości kiełbasy nadal stosowane są osłonki naturalne. Do mankamentów takich osłonek możemy zaliczyć ich mniejszą wytrzymałość w stosunku do sztucznych osłonek. Z tego powodu trudniej jest napełnić takie  jelita naturalne mięsem, a także same osłonki są droższe, co przekłada się również na cenę produktu końcowego.

Z drugiej strony kiełbasa w naturalnej osłonce znacznie ładniej się prezentuje i dużej zachowuje swoje właściwości smakowe i zapachowe. Bez większych przeszkód możemy również taką kiełbasę gotować, smażyć, czy grillować, a ona nadal zachowa swój specyficzny zapach. Jeśli chodzi o rodzaje jelit jakie są wykorzystywane w produkcji to spotkać możemy jelita wieprzowe, baranie, wołowe, cielęce, kozie, czy końskie. W produkcji przemysłowej, ale również domowej, najbardziej popularne są jelita wołowe. Wykorzystywane są również jelita baranie, a reszta odmian jelit jest bardzo rzadko stosowana.

Jeśli chodzi o najbardziej popularne w produkcji jelita wieprzowe to możemy je spotkać w kiełbasach parzonych, suszonych, gotowanych, czy wędzonych. Wiele popularnych, wysokiej jakości kiełbas owijana jest w osłonki naturalne, wieprzowe. Na świecie jest kilka tysięcy różnych rodzajów kiełbas jakie wykorzystują jelita naturalne, wieprzowe. Przy wyborze odpowiednich jelit ważne jest zwracanie uwagi na rodzaj jelit oraz ich kaliber.

Drugie pod względem częstości zastosowania w kiełbasach są jelita baranie. Mają one bardzo podobne właściwości, co jelita pochodzące z kóz. Kilka lat temu popularne były jelita wołowe, ale choroby krów, sprawiły że obecnie te osłonki straciły na znaczeniu.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika