Wymienniki ciepła to pojęcie ogólne, zastosowań tego sposobu ogrzewania i akumulowania ciepła jest wiele. W dobie rozwoju cywilizacyjnego wymienniki ciepła znalazły szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych i przemyśle. Są to urządzenia mające na celu służyć wymianie energii cieplnej pomiędzy jej dwoma nośnikami. W praktyce wymienniki ciepła służą gromadzeniu energii i przetwarzaniu jej na ciepło, która ma na celu chłodzić . Przykładem jest chłodnica czy wentylatory dachowe, oddymiające. Jeśli chodzi o zostawanie wymienników ciepła do ogrzewania, to rozwiązań jest mnóstwo. Wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w przemyśle, dzielone są między innymi na płaszczowo- rurowe. Są to ocynkowane rury cieplne, płytowe oraz spiralne. Mają one zastosowanie w systemach grzewczych oraz chłodniczych. Wszystkie elementy są ocynkowane, ognioodporne i zabezpieczone przed korozją na wiele lat.

Rodzaje wymienników ciepła

Najczęściej spotykane wymienniki ciepła to kolektory czyli ogrzewanie słoneczne. Urządzenia te służą głównie do podgrzewania wody za pomocą energii słonecznej. Są to wymienniki płytowe lutowane L -line. Wykorzystywane również w skraplaczach oraz parownikach w pompach ciepła. A także znajdują zastosowanie w przemysłowych instalacjach chłodzących, na przykład chłodnice oleju. Ogrzewanie słoneczne za pomocą kolektorów doskonale zdaję egzamin latem. Służą one do podgrzewania dużej ilości wody. W okresie zimowym znajdują zastosowanie kotły i bojlery. Wówczas w naszej kotłowni znajdują zastosowanie takie wymienniki ciepła jak : kocioł na drewna, kominek stałopalny z płaszczem wodnym oraz kocioł stałopalny z wykorzystaniem podajnika typu eko groszek. Dzięki tym wymiennikom możemy łączyć kilka układów centralnego ogrzewania. To właśnie one doskonale gromadzą i zatrzymują ciepło. Wymienniki ciepła pracują wówczas jak zbiornik akumulujący i tym samym gromadzą ciepło na przyszłość, aby maksymalnie wykorzystać całą energię. W przypadku wygaśnięcia pieca w nocy ciepło nie jest tracone i rano ciągle mamy ciepłą wodę. To wszystko dzięki wysokiej temperaturze oraz akumulowania energii. Innym przykładem zastosowania wymienników ciepła, są wymienniki ciepła płaszcz owo -rurowe, basenowe B-line. Są one wykorzystywane do ogrzewania płodowego oraz basenów i zbiorników z gorącą wodą. Takie ogrzewanie podłogowe to idealny sposób na ekonomiczne ogrzanie naszego domu. Może ono być elektryczne lub wodne. W przypadku ogrzewania elektrycznego w podłodze montowane są przewody grzejne lub maty. Wykorzystywane jest tu ogrzewanie akumulacyjne, które stosowane jest za pomocą taryfy nocnej. Wadą tego systemu jest wysoka cena za energię. Natomiast w przypadku ogrzewania wodnego są umieszczane przewody, którymi płynie ciepła woda. Wykorzystywana jest pompa cieplna lub kocioł kondensacyjny. Takie ogrzewanie podłogowe ma wielu zwolenników, ponieważ ludzki organizm lubi ciepło płynące od stóp oraz wilgotne powietrze. Te warunki możemy uzyskać dzięki zastosowaniu tej metody. Komfort jaki uzyskujemy dzięki ciepłej podłodze, pozwala nam obniżyć nieco temperaturę otoczenia. Co zmniejsza straty ciepła przez okna i wentylację. Dodatkowo oszczędzamy energię cieplną. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem z powyżej zaprezentowanych jest pompa cieplna. Właściwie zaprojektowana może okazać się tańsza w eksploatacji niż kocioł centralnego ogrzewania. W takim przypadku im mamy wyższą różnicę temperatur pomiędzy poborem ciepła czyli wymiennikiem gruntowym a jego czynnikiem grzewczym, gdzie jest oddawane ciepło. Tym więcej energia zostaje zużywane na przepompowanie ciepła. Wówczas taka instalacja jest droższa w utrzymaniu.

Tańsze koszta

Stosując wymienniki ciepła mamy szanse na duże oszczędności poprzez gromadzenie energii i późniejsze jej w ykorzystanie. Jest to możliwe dzięki zbiornikom akumulacyjnym oraz wykorzystaniu nowoczesnego ogrzewania podłogowego. Wiadomo, iż na początku koszt takiej instalacji jest wysoki, lecz szybko się on nam zwróci. Tak samo jest z ogrzewaniem słonecznym, które w połączeniu z kotłami stwarza innowacyjny sposób na ogrzanie całego domu. Cała inwestycja się szybko się zwraca. A my oraz nasz rodzina może się cieszyć ciepłem oraz świadomością oszczędzania. Energi cieplnej. Przestaje ona być marnowana, staje się magazynowana i wykorzystywana w całym obiegu. Wymienniki ciepła to dobre rozwiązanie na ekonomiczne ogrzewanie lub chłodzenie. Wystarczy wybrać tylko sposób najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb.

O autorze

interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.