Jeżeli mamy podejrzenia, że z nasza tarczycą jest coś nie w porządku, to powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. On z kolei zleci odpowiednie badania. I tak jednym z ważniejszych badań, które pozwalają stwierdzić występowanie schorzenia tarczycy jest oznaczenie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH). Dzięki wynikom można ocenić stan zdrowia tarczycy. Jeżeli zatem mamy podejrzenia, że nasz gruczoł pracuje niewłaściwie, to jak najszybciej powinniśmy poddać się badaniu. Niekiedy oznaczenie poziomu hormonu tyreotropowego jest w zupełności wystarczające. Ale jak odczytać wyniki badań – norma TSH jest na dobrym poziomie czy nie? Przekonajmy się.

Kilka słów o hormonie tyreotropowym

Hormon tyreotropowy – w skrócie TSH, a inaczej – tyreotropina jest hormonem, który wytwarzany jest przez przysadkę mózgową (w przednim płacie). Zadaniem tego hormonu jest przede wszystkim stymulowanie tarczycy do lepszej pracy, a zatem do produkowania i uwalniania wytworzonych hormonów tarczycowych, jak: trójjodotyronina (oznacza się ją w skrócie – T3) oraz tyroksyna ( oznacza się ją – T4).

Warto wspomnieć, iż tyreotropowy hormon pozostaje w niskim (ujemnym) sprzężeniu zwrotnym w stosunku do pozostałych krążących hormonów. Oznacza to nic innego jak tylko to, że wyższe stężenia hormonów tarczycy odpowiedzialne są za szybkie zatrzymanie procesów przyczyniających się do produkowania oraz wydzielania TSH. Z koeli zbyt małe stężenia hormonów – tyroksyny oraz trójjodotyroniny powodują pobudzenie wytwarzania tyreotropiny.

Jakie są prawidłowe wskazania dla hormonu TSH?

Aby stwierdzić, czy faktycznie jest z naszą tarczycą coś nie tak, to powinno się przeprowadzić badania, które dokładnie pokażą poziom hormonu tyreotropowego. Dzięki określeniu tego poziomu można faktycznie poznać, czy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, czy też z nadczynnością tarczycy.

Po wykonaniu badania można odczytać wyniki. Dzięki ustalonym z góry normom poziomu hormonu tyreotropowego można dokładnie zinterpretować wyniki. Oczywiście wartości normy mogą bardo często się różnić (w zależności od konkretnego laboratorium). Niemniej jednak odchylenia (pomiędzy poszczególnymi gabinetami laboratoryjnymi) nie są duże, i w związku z tym nie tracą na wiarygodności. Warto jednakże podkreślić, iż następne pomiary poziomu hormonu tyreotropowego przeprowadzać w tym samym gabinecie laboratoryjnym. Jest to konieczne dla pewności i rzetelności uzyskanych wyników.

Jakie są zatem normy hormonu TSH? Okazuje się, że norma TSH kształtuje się na poziomie – 0,4-4,0 mU/l. O z dane z jednego źródła. Inne wskazują na taką normę – 0,27-4,0 mU/l.

Warto jeszcze zaznaczyć, iż dzisiejsze nowoczesne sposoby pomiaru są bardzo dokładne i precyzyjne, tak że istnieją możliwości wykrycia bardzo małych stężeń hormonu TSH.

Oznaczenie – powyżej określonej normy

Jeżeli poddaliśmy się badaniu poziomu hormonu TSH i uzyskaliśmy wynik powyżej z góry określonej normy, to wówczas – można mieć podejrzenia, że chorujemy na niedoczynność tarczycy. Ale o tym powinien już zadecydować lekarz, po ocenie wyników badań.

Okazuje się, że niedobór podstawowych hormonów tarczowych jest odpowiedzialny za nadmierne produkowanie hormonu przysadki mózgowej.

Warto wiedzieć, iż zbyt duże stężenie TSH bardzo często ma charakter fizjologiczny i występuje niemal zawsze zaraz po porodzie. Ale sukcesywnie obniża się ono tak, by około piątego dnia ustabilizować się i osiągnąć właściwą dla wieku normę. Niestety nie zawsze tak jest, bowiem niekiedy poziom hormonu tyreotropowego utrzymuje się nadal i dlatego noworodki poddaje się badaniom przesiewowym. Ta ich podstawie można oczywiście określić, czy maluch posiada wrodzona niedoczynność gruczołu tarczycowego, czy też nie.

Trzeba też podkreślić, iż przy oznaczaniu stężenia TSH – uzyskany wynik posiada przekroczenie normy to czasem stwierdza się również pojawienie się gruczolaków przysadki mózgowej.

Niskie wskazania hormonu tyreotropowego

Jeżeli są wskazania zbyt wysokie, to jest niewykluczone, ze i pojawiają się również za niskie wskazania poziomu hormonu tyreotropowego. I takie wskazania pokazują, iż mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy. Taki stan powodowany jest niewielką ilością TSH i jest to związane ze zbyt dużą aktywnością hormonów gruczołu tarczycowego. I takie właśnie działanie sprawia, iż zostaje zahamowana produkcja i wytwarzanie TSH.

Trzeba też wspomnie i o tym, iż zdarzają się przypadki, gdy niski poziom hormonu tyreotropowego może wskazywać i na uszkodzenie przysadki mózgowej, albo też dysfunkcji podwzgórza. Ale są to rzadkie przypadki.

Podsumowanie

Jeżeli mamy podejrzenia, że tarczyca nieprawidłowo pracuje, to powinniśmy pójść na badania. Wówczas znając normę TSH możemy samemu stwierdzić, czy wynik mamy prawidłowy, czy nie. A jeżeli są jakieś „odchylenia”, to powinniśmy je skonsultować ze specjalistą, który po analizie określi leczenie tarczycy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.