Yerba mate doceniana jest przede wszystkim za dobroczynne dla organizmu właściwości. Działa nie tylko energetyzująco, ale także jest bogata w antyoksydanty. Ponadto zawiera szereg witamin i minerałów, które wspomagają metabolizm, koncentrację. Niektóre z nich mają także właściwości antydepresyjne.

yerba mateYerba mate jest znana od wieków. Już Indianie pili napar z ostrokrzewu paragwajskiego, który dodawał sił witalnych i rozjaśniał umysł. Przez jakiś czas o napoju mało kto słyszał, później jednak zdobył miłośników na całym świecie.

Cechy tego popularnego napoju doceniły osoby znane na świecie. Do mateistów, czyli osób pijących yerbę możemy zaliczyć Madonnę, Hilary Clinton czy Meg Ryan. Ponadto pasjonatami yerba mate byli także Karol Darwin czy Che Guevara.

Polskie korzenie argentyńskiej yerba mate

W Polsce napar z ostrokrzewu ma coraz więcej miłośników. Ale sama historia yerba mate jest związana również z Polską. Polacy lubią migrować – zawsze i wszędzie. Dotarli także do Ameryki Południowej, skąd pochodzi yerba mate. Aby utrzymać się zagranicą, zaczęli uprawiać ostrokrzew. Wielu z nich dorobiło się z czasem pokaźnego majątku.

Jednym z nich był Jan Szychowski, który wyemigrował z kraju w poszukiwaniu szczęścia na drugiej półkuli globu. Zajęło mu sporo lat, aby dorobić się nie tylko rozgłosu, ale także fortuny.

Ciekawostką jest, że Szychowski wszystkie maszyny niezbędne do produkcji yerba mate skonstruował sam. W stworzonej przez niego fabryce pracowała cała rodzina. Praca była ciężka i mozolna, ale kiedy produkcja w fabryce osiągnęła próg wypłacalności, Szychowski zaczął współpracować z innymi gospodarzami, także polskiego pochodzenia i rozwijać swoją działalność.

Ziarnko do ziarnka

Determinacja i ambicja Szychowskiego doprowadziły go do wielkiego majątku. Wprowadzenie linii produkcyjnej i zmechanizowania produkcji yerba mate spowodowały, że herbata była produkowana 4 razy szybciej niż dotychczas !

Szychowski rozwinął swe plantacje i stał się trzecim największym producentem yerba mate w Argentynie. Jego wysiłki zostały docenione zarówno przez władze w Argentynie jak i w Polsce.

Znani miłośnicy yerba mate w Polsce

Najbardziej znaną postacią w Polsce, pijącą yerba mate jest podróżnik Wojciech Cejrowski. Tak, ten sam noszący kolorowe koszule i stąpający boso po świecie. Także Beata Pawlikowska – eks żona pana Cejrowskiego również jest miłośniczką naparu z ostrokrzewu paragwajskiego.

Co ciekawe podczas Światowych dni młodzieży w Buenos Aires w latach 80 ubiegłego wieku, Jan Paweł II został uraczony naparem yerba mate przez młodzież argentyńską.

Każdy kto pierwszy raz kosztuje yerba mate ma nie najlepsze doznania smakowe. Kubki smakowe serwują nam potężną dawkę goryczy, tak aby w miarę coraz częstszego picia napoju odkryć drugą stronę medalu – łagodny i orzeźwiający smak.

Krąg miłośników yerba mate w Polsce jest coraz większy. Nietrudno znaleźć na rynku ten specyfik wraz z odpowiednim osprzętem do jego zaparzania. Dostępność herbaty i konkurencyjne ceny sprawiają, że każdy kto chciałby rozpocząć przygodę z yerba mate, na pewno znajdzie coś dla siebie.

O autorze

interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika