nogiGładka skóra u kobiet to wymóg współczesności. Niestety, po praprzodkach ciągle dziedziczymy owłosienie, które niczemu nie służy, a jego obecność uważana jest za nieestetyczny dodatek. Depilacja kobiet (czasami też mężczyzn) to problem, który się przewija od setek lat. Obecnie nie jest problemem usuwanie zbędnego owłosienia, ale wybór takiej metody, która pozwalałaby na jak najdłuższe cieszenie się gładką skórą. Jaki są więc zasady skutecznej depilacji?

Czy depilacja może być skuteczna?

Jeśli pod pojęciem skuteczna depilacja rozumiemy taką metodę, która już nigdy nie pozwoli włoskom na ponowny odrost, to odpowiedź jest jedna i bynajmniej nieoptymistyczna. Nie ma takiego sposobu, który umożliwiałby usunięcie włosków raz na zawsze. Niestety, to problem, który towarzyszy kobietom przez całe życie. Tak więc, za skuteczną depilację należałoby uznać tę, która opóźnia odrost włosów. Decydując się na wybór danej metody, trzeba brać pod uwagę rodzaj włosów, bo ciemne i grube są bardziej widoczne i szybciej odrastają, także – miejsce depilacji, bo usuwanie włosków z nóg jest mniej bolesne niż np. z miejsc intymnych. Poza tym ważna jest też powierzchnia, z której trzeba usunąć włoski. W przypadku niewielkiej powierzchni, np. wąsiki nad górna wargą, można zdecydować się na kosztowną metodę czy też bardziej bolesną, bo da się wytrzymać, o ile ból nie trwa zbyt długo.

Golenie – szybko, bezboleśnie, ale często

Tradycyjna maszynka do golenia to narzędzie, którego panie używają najczęściej do usuwania niepotrzebnego owłosienia. Przy włosach ciemnych i mocnych nie jest to najlepszy wybór. Ostrze maszynki ucina włoski tuż nad skórą, więc po goleniu pozostają na skórze czarne kropki. Pachy czy nogi w kropki są równie nieestetyczne co niewydepilowane. Przy włosach jaśniejszych można zdecydować się na golenie. Trzeba jednak wiedzieć, że golenie trzeba włączyć do niemal codziennych zabiegów higienicznych, bo włoski szybko odrastają i powstaje ostra, kująca szczecinka. Zaletą tej metody depilacji jest jej bezbolesność i niewielkie koszty. Należy tylko zachować ostrożność, by nie skaleczyć skóry, co jest bolesne szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cienka i delikatna. Nie bez znaczenia pozostaje wybór maszynki. Dla kobiet są maszynki o specjalnie wyprofilowanym ostrzu, dostosowującym się do nierówności ciała, trudniej wtedy o skaleczenie.
Depilacja przez wyrywanie włosów z cebulką

Wyrywanie włosków wraz z cebulką ma już odrębną nazwę. To epilacja. Ma ona tę zaletę, że odrost włosków następuje po kilku czy nawet kilkunastu dniach, w zależności od sposobu usuwania owłosienia oraz rodzaju owłosienia. Urządzeniem do wyrywania włosków jest depilator elektryczny. Jest kilka minusów tej metody. Po pierwsze, używanie depilatora jest bolesne, szczególnie, gdy stosuje się go po raz pierwszy, no i w miejscach wrażliwych na ból. Niektóre panie używają depilatora tylko do nóg, a w innych miejscach stosują inne sposoby depilacji.

Wyrywanie włosków odbywa się także poprzez zastosowanie wosku lub pasty cukrowej. Osoby niedoświadczone mogą mieć problem z samodzielnie przeprowadzanym zabiegiem. Jednorazowy zabieg nie zawsze skutkuje pożądaną skutecznością. Dobrze jest więc wybrać się do doświadczonej kosmetyczki, choć każda „Zosia – Samosia” znajdzie w aptekach i drogeriach wosk, plastry woskowe oraz pastę cukrową.
Po zniszczeniu cebulek włosowych skóra zachowuje gładkość do kilkunastu dni, a odrastające włoski są cieńsze, słabsze i jaśniejsze. Jednak to, że są słabsze, sprawia, że nie mogą przebić się przez skórę, co doprowadza do ich wrastania pod skórę. Tworzą się wówczas bolesne, czerwone grudki, które – jeśli dojdzie do zakażenia – ropieją. Żeby zapobiec wrastaniu włosków, trzeba dbać o skórę, używać zmiękczających kosmetyków, stosować masaż i peeling.
Depilacja przez rozpuszczanie włosków

Używanie kremów rozpuszczających keratynę włosa to najlepsza metoda dla osób, które boją się bólu. Jest to skuteczna depilacja pod warunkiem, że kosmetyk jest dobrej jakości i odznacza się dużą skutecznością. Najlepsze kremy zawierają nawet substancje opóźniające odrost włosów o kilkanaście dni czy nawet kilka tygodni. Wtedy można mówić o skutecznej depilacji. Jest to metoda bezbolesna, niepowodująca żadnych dolegliwości, łatwa do przeprowadzenia.

Skuteczna depilacja laserowa

Nie ma takiego lasera, który powodowałby niszczenie włosków raz na zawsze. Żeby usunąć wszystkie włosy z danej powierzchni skóry, trzeba kilkakrotnie powtarzać zabieg w odstępach kilkutygodniowych. Jest to związane z pozostawaniem włosków w różnych fazach wzrostu.  Zwykle gładka skóra jest zapewniona po około 6 miesiącach. Ale też nie na stałe. Zawsze zdarza się, że część zniszczonych mieszków włosowych odradza się i produkuje nowe włoski. Zalecane jest więc powtarzanie depilacji laserowej przynajmniej raz w roku.
Jest to metoda kosztowna, ale najbardziej skuteczna. Można zmniejszyć koszty, kupując depilatory do indywidualnego użytku, którymi można samodzielnie i bezpiecznie dla zdrowia przeprowadzać depilację.

Decyzję, jaką metodę zastosować, by depilacja była skuteczna i nie należała do przykrych obowiązków, każda kobieta musi podjąć sama.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.